BC GEOSAN Kolín - USK Praha 59:78

6/1/2021

Syndrom USK pokračuje i v letošní sezóně

Vloni čtyři zápasy, čtyři porážky, včetně vyřazení v předkole play-off. Přestože se tým Kolína obměnil, stín neoblíbeného soupeře se nad Medvědy vznáší i nadále. Potvrdilo to utkání 4. kola Kooperativa NBL, kdy tým USK Praha přijel do GEOSAN arény. Medvědi, v sérii tří výher, vyhlíželi její pokračování, ale hosté byli proti. Agresivitou, bojovností a nasazením znovu slavili úspěch. Bohužel není možné se zbavit dojmu, že se tak stalo za vydatného přispění trojice arbitrů. Po první čtvrtině to vypadalo, že pokud budou hráči USK pokračovat ve svém způsobu hry, musí se zákonitě vyfaulovat. Jenže se stalo něco zvláštního. Místo aby se hosté přizpůsobili trendu pískání sudích, bylo tomu naopak. Rozhodčí se přizpůsobili hře USK a prostě jejich zákroky přestali trestat. To byla voda na mlýn jejich agresivitě a Medvědi se s tím vypořádat nedokázali. Samozřejmě, bylo by laciné svalovat vše na sudí, protože na 59 vstřelených bodů se zápas KNBL velmi těžko vyhrává, ale pocit, že fair play v kolínském středečním podvečeru malinko zaplakala, zůstane. Nic naplat, je třeba na tento nepovedený mač zapomenout, nebo se z něj poučit. Zápasy jdou v rychlém sledu za sebou a Medvědi už musí vyhlížet ten sobotní proti Brnu. Ideální příležitost spravit si chuť.

Do zápasu zřejmě oba týmy vstoupily s důrazem na obranu, protože dvě minuty nepadl ani na jedné straně koš. Prvních šest bodů Medvědi zaznamenali z trestných hodů přesnou rukou Jamari Smitha a teprve potom se otevřela stavidla útočné hry. Medvědi, pro někoho možná překvapivě, přijali výzvu k tempo basketu a byli úspěšní. Jedenáct střílených šestek v první čtvrtině, se stoprocentní úspěšností, dosti vypovídá o způsobu hry hostí (17:11). Škoda, že v konci trochu opadla pozornost kolínských v obraně a hosté rozdíl snížili (21:18). Druhá desetiminutovka byla z počátku vyrovnaná, ale postupem času přebírali Medvědi otěže utkání. Zaznamenali několik zisků, uměli si poradit s hostujícím presem, ovšem několikrát své akce zbytečně překombinovávali. Možná měli volit jednodušší a přímočařejší zakončení, ale ono se to lehce radí. Přesto byli dvě minuty před půlí v zatím nejvyšším vedení (37:29). Hostující trenér kolínský nápor brzdil oddechovými časy, téměř celou dobu však bez výsledku. Jenže závěr se zase Medvědům nepovedl (38:33).

Na začátku druhého poločasu zůstali Medvědi asi myšlenkami v šatně. Jak jinak si vysvětlit tak dlouhý střelecký půst. Více než čtyři a půl minuty nebyli schopni Medvědi trefit koš a hosté dvanáctibodovou šňůrou dokonale otočili vývoj (38:45). Teprve poté zavelel kolínský kapitán Adam Číž a dvěma body svůj tým nastartoval. Bohužel to trvalo jen krátce. Medvědi skóre vyrovnali (45:45), jenže na tom jejich počínání ustrnulo. Hosté se znovu dostali do rytmu a do konce čtvrtiny si svůj náskok vzali zpět (49:56). Poslední dějství načal nájezdem, po zisku v obraně, Filip Halada a chvilku to vypadalo, že se Kolín nadechne ke stíhací jízdě. Kuba Petráš bojoval pod hostujícím košem, vydřel několik útočných doskoků, ale protože se nedařila trojková střelba, vyzněla tato aktivita do prázdna. Medvědi se ještě pokusili soupeře přibrzdit zónovou obranou, ale ani to se nepovedlo. Hosté si šli jistě pro výhru. Na každou kolínskou akci měli připravenou odpověď. Pohříchu, těch kolínských akcí bylo velmi málo. Medvědům postupně klesaly hlavy níž a níž. Bylo zřejmé, že si uvědomili, kdo bude brát výhru. Posledním hřebíčkem byla hostující trojka s klaksonem (59:78). Konečný devatenáctibodový rozdíl sice průběhu hry neodpovídá, ale na to se statistika ptát nebude.

A Pavel Novák nehledal slova snadno. „Zápas jsme prohráli proto, že jsme nedodrželi stanovené pokyny. A to hlavně v obraně. V útoku se nám pak nedařily trojky. Dnešní úspěšnost byla hrůzostrašná.“

fcr

Body Kolín: Smith Jamari Alayae 16, Halada Filip 11, Číž Adam 9, Redparth Holden Vasic 9, Petráš Jakub 7, Novotný Filip 4, Stegbauer Lukáš 3, Goga Adam 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Štěpán Dominik 0

Body USK: Johnson Matt 17, Samoura Patrick 15, Petružela Filip 10, Švec Ondřej 8, Vlk Dalibor 8, Bátovský Marcel 6, Fuxa František 6, Šafařík Matěj 4, Baker Kevin Jurell 2, Vyroubal Marek 2

STŘELBA 3B. 21/2:21/9 STŘELBA 2B. 32/14:41/19 TH 32/25:24/13 doskoky 39:39 CHYBY 20:25

ROZHODČÍ Vyklický Robert, Melichárek Ivo, Kremser Jakub KOMISAŘ Paulík Robert POČET DIVÁKŮ 528