Kolín výhrou v Hradci Králové potvrdil svou příslušnost do skupiny A 1.

23/1/2021

Ve 20. kole Kooperativa NBL zajížděli hráči BC Kolín na palubovku Královských Sokolů. V domácím utkání tohoto soupeře Medvědi udolali v koncovce (95:93) a vlastně tím nastartovali svou letošní neuvěřitelně úspěšnou sezónu. Oba týmy vyznávají útočný basket, takže se i v odvetě dala očekávat ofenzivní přehlídka. A obě mužstva své diváky nezklamala. Domácí se spoléhali především na svou stabilní trojici opor Lošonský, Sedmák, Stamenkovič, kterým se snažil zdatně pomáhat mladý Kantůrek, ale nikdo další se k nim už nepřidal. To kolínská útočná síla byla mnohem větší, hned tři hráči zaznamenali víc jak dvacet bodů (Číž, Skinner, Wallace), a další dva (Machač, Petráš) přes deset. Tato pestrost zřejmě byla jedním z rozhodujících faktorů pro kolínské vítězství. Ale světe, div se, Medvědi předčili svého soupeře i na útočném doskoku. Zde se vytáhli především  Jakub Petráš a, možná i trochu překvapivě, Filip Novotný. Oba zaznamenali po čtyřech úspěšných doskocích. Také 18 zdařilých trojkových střel potvrzuje kolínskou stálou úspěšnost v této činnosti. A skvostná byla exekuce trestných hodů, 15/14 a úspěšnost 93,3%. Sečteno, podtrženo, přestože utkání bylo po celou dobu velmi vyrovnané, vyhrál Kolín zaslouženě.

Jak už bylo zmíněno, obě mužstva se rozhodla soupeře přehrát útokem. Hned od počátku bylo možné sledovat festival pohledných akcí pod oběma koši. Trenéři možná úpěli nad tímto ofenzivním koncertem, ale diváci si jistě přišli na své. Mohli sledovat nádherné přihrávky obou rozehrávačů, hradeckého Stamenkoviče a kolínského kapitána Adama Číže, úspěšné střely z krátké i dlouhé vzdálenosti i podkošové spolupráce. Skóre se v první čtvrtině přelévalo hned na jednu, hned na druhou stranu a žádnému z týmu se nepodařilo vybudovat si sebemenší náskok. Ale od začátku druhé čtvrtiny to bylo trochu jinak. Ve vedení byli už jen hostující hráči a domácí neustále dotahovali. Medvědi se několikrát utrhli na pětibodový rozdíl, ale domácí vždy dokázali reagovat. Naposledy po faulu při závěrečné trojkové střele Petera Sedmáka. Ten pak třemi proměněnými šestkami stanovil jednobodový rozdíl po dvaceti minutách (49:50).

I ve druhém poločase pokračovali Medvědi podle ofenzivních not a domácím jako by trochu docházel dech. Nedokázali už své akce zakončovat s takovou pravidelnou úspěšností a kolínský náskok poprvé narostl na dvouciferný rozdíl. Především David Machač byl v tomto úseku hry k neudržení. Vždyť zaznamenal deset kolínských bodů v řadě. A Lee Skinner závěrečnou trojkou o desku s klaksonem udržel desetibodový rozdíl (68:78). Do poslední části vstoupili Medvědi sebevědomě. Trpělivě si připravovali palebné pozice, které dokázali proměnit. A když se domácí rozhodli bránit perimetr, dokázal je Adam Číž překvapit excelentními přihrávkami pod koš. Kolín dál držel svůj uklidňující náskok až do koncovky. A ani když se Sokoli dotáhli na rozdíl jen čtyř bodů, neznervózněli. Dokázali v obraně zamezit domácímu zakončení několika perfektními zisky. Minutu před koncem pak David Machač chytře fauloval domácího Sedmáka ještě před zakončením a hradecký pivot se poprvé v zápase zmýlil z čáry trestného hodu, proměnil jen jeden (91:94). Vzápětí vzal režii do svých rukou Devante Wallace. Zaznamenal z nájezdu dva body, obranný doskok, útočný doskok a poté v závěrečné loterii domácích faulů a kolínských trestných hodů prokázali Lee Skinner a Adam Číž pevné nervy a jistou ruku (92:106).

Kolín se tímto vítězstvím vyhoupl na fantastické třetí místo tabulky. O udržení této pozice si zahraje v pondělí 25.1. od 17:45 proti USK, které je hned za nimi a určitě to bude bitva jak se patří. Ale především si Medvědi zajistili v pokračování ligové soutěže účast ve skupině A 1 pro nejlepších šest týmu letošní sezóny. Takže se kolínští diváci mohou těšit na další parádní basketbalové mače.

Body Kolína : Číž 25 (8 asistencí), Skinner 21 (8 doskoků, 6 asistencí), Wallace 21, Machač 12, Petráš 10 (9 doskoků), Novotný 8 (8 doskoků), Jelínek 5,