Medvědi potrápili mistra, výhru to však nepřineslo

23/1/2021

BK Opava - BC GEOSAN Kolín 89:82

Co je to platné, že Medvědi odehráli na palubovce úřadujícího mistra a také průběžného lídra letošní sezóny vynikající partii, když nakonec padli o pouhých sedm bodů? Jak je kolínský divák v posledních zápasech již zvyklý, nastoupili Medvědi ve 20. kole Kooperativa NBL v Opavě opět velmi oslabeni a jen s jedním klasickým rozehrávačem. Ale Adam Goga se toho nezalekl. Nejen že velmi dobře, z pohledu Kolína, uřídil celý duel, navíc ještě zapsal bodové kariérní maximum. Zdatně mu v tom pomáhal Pavel Novák, který se z pozice křídla plynule přesunul na rozehrávku. Ani domácí nebyli kompletní, ale měli do rotace přece jen víc hráčů. A to bylo zřejmě rozhodující. V klíčových okamžicích totiž byli opavští mnohem důraznější a s větší touhou po výhře. Ne, že by Medvědi nechtěli vyhrát, ale síly jim ubývaly o něco rychleji, a i když se téměř celý zápas drželi na dostřel, ten malinký kousek k výhře jim chyběl.

Opava hned od úvodu hodlala otestovat, jak moc Medvědům na dlouhé cestě zdřevěněly nohy. Její hráči vstoupili do utkání razantně, ale Medvědi na to byli připraveni a výzvu přijali. Střelci se na obou stranách v první desetiminutovce činili a obrany zaostávaly. Po vyrovnaném úvodu opavští přitlačili na kolínskou rozehrávku a vytvořili si mírný náskok (17:10; 26:20), ale Medvědi dokázali jejich nápor vždy zastavit a ukázali, že svou kůži nehodlají dát lacino (28:27). V začátku druhé čtvrtiny Medvědi dvě minuty bodově mlčeli. Ukončily to až úspěšné šestky Filipa Halady a kolínští hráči se znovu vrátili do střelecké pohody. Za pomoci trojek Filipa Novotného a Adama Gogy přetočili vývoj zápasu na svou stranu (36:39). Jenže je čtyři minuty před koncem poločasu znovu postihl střelecký výpadek. Opava opět zagresivnila obranu, přesto Medvědi měli šance ke skórování. Ale chyběl jim buď větší klid v zakončení nebo občas i trocha štěstí. Nezanevřeli ovšem na obranu a domácím za tento úsek hry dovolili jen pět bodů, takže v poločase nebylo vůbec nic rozhodnuté (41:39).

Téměř po celou třetí čtvrtinu byli Medvědi vysoce favorizovanému domácímu týmu v patách. Sice se Opava několikrát nadechla k náporu, ale Medvědi vždy okamžitě reagovali a nenechávali domácí tým v klidu. Jenže se dokázali pokaždé jen přiblížit. Do vedení se už nepropracovali. Trojka Filipa Halady (47:46) a razantní nájezd zakončený skvělou smečí Pavla Nováka (55:54) vždy znamenaly jen korekci na jednobodový rozdíl. Škoda, že Medvědi nedostali domácí pod ještě větší tlak. V závěru této části totiž asi nastaly rozhodující chvíle vyrovnaného duelu. Opava zintenzivnila pohyb na útočné polovině. Její hráči byli všude o krok dřív, především pod kolínským košem. Rezultovaly z toho útočné doskoky a druhé šance, kterými domácí nepohrdli. Přidali i úspěšné trojky a poprvé se rozdíl skóre dostal do dvouciferné hodnoty (68:58). Medvědi stihli odpovědět jen šestkami Filipa Novotného (68:60). Tento náskok si domácí drželi i po celou závěrečnou čtvrtinu. Medvědi se snažili, ale opavští je blíž nepustili. Naopak, byli to oni, kdo se dvě minuty před koncem dostal znovu do většího trháku (85:71). Medvědi se po oddechovém čase ještě pokusili o zázrak. Pět bodů Adama Gogy a dvě trojky Filipa Novotného přiblížily Kolín na pouhých pět bodů (87:82), ovšem do konce zbývala už jen necelá půlminuta a to bylo na zvrat málo. Opava si svou výhru uhájila (89:82).

frc

Body Opava: Mokráň Jakub 18, Townes Marques Rashad 15, Puršl Šimon 14, Kouřil Radovan 10, Slavík Jakub 9, Pecháček Adam 8, Jurečka Luděk 6, Švandrlík Jan 6, Gniadek Martin 3, Farský Radek 0, Zbránek Filip 0

Body Kolín: Goga 31 (5 asistencí), Novotný 14, Boškovič 11, Halada 7, Stegbauer 7 (6 doskoků), Novák 6, Veljkovič 6 (10 doskoků), Merta Tomáš 0, Štěpán Dominik 0

STŘELBA 3B. 36/10:34/13 STŘELBA 2B. 48/25:31/18 TH 12/9:9/7 doskoky 46:38 CHYBY 17:15