BC GEOSAN Kolín - BKRedstone Olomoucko 82:73

13/11/2020

Z jasné záležitosti nakonec bylo menší drama

Kdo je pravidelným divákem na zápasech Medvědů v GEOSAN aréně ví, že tento tým to prostě neumí. Ptáte se, co? Proměnit velmi dobře rozehrané utkání v pohodovou výhru. Kolínské hráče zřejmě víc motivuje vyrovnaný průběh mače. Ale že by také občas pomysleli na srdeční soustavy svých fandů? Po excelentní první čtvrtině Medvědi ubrali plynu až moc a posléze v dalším průběhu nastaly i chvíle, kdy si úplně nemohli být jisti vítězstvím. Přesto utkání 2. kola Kooperativa NBL zvládli a tím potvrdili výhru z Ústí. Středeční soupeř, BK REDSTONE Olomoucko, přijel do Kolína napravit reputaci po předchozím výprasku od Nymburka. Tým se spoléhá hlavně na pětici zámořských borců a jejich postupné zlepšování v průběhu mače ukázalo, že až se ještě více sehrají, budou pro každého hodně nepříjemným soupeřem. Proto si Medvědi musí výhru cenit, i když mohla být výrazněji vyšší.

Slušně zaplněná GEOSAN aréna očekávala s jakou jejich borci nastoupí do prvního domácího utkání. A ti své příznivce nezklamali. Hned od úvodu to byla doslova bodová smršť. Dvojka, trojka, doskok, trojka, dvojka, rychlý protiútok. Hosté nevěděli, kde jim hlava stojí. Měli sice své šance, ale proměnit je nedokázali. Nepomohlo ani zpomalení hry oddechovým časem. Medvědí expres nestavěl. A oko kolínských fandů plesalo. Když náhodou Filip Novotný minul trojku, Jakub Petráš skvěle doskočil a nabil kolínskému snajprovi na další, tentokrát již úspěšný, projektil. Nebo při brejku Adam Číž natlačil obránce pod koš a pustil míč za sebe volnému Kubovi Petrášovi. Exhibiční výkon Medvědů přinesl jasný rozdíl (32:10). Do druhé části Medvědi protočili sestavu, hosté zkusili zónu a obraz hry se změnil o stoosmdesát stupňů. Kolín úplně vypadl z tempa. Za osm minut dali Medvědi pouhé čtyři body a nabuzení hosté snížili svou ztrátu pod deset bodů (36:27). Teprve po timeoutu se Medvědi probrali a trojka s klaksonem z ruky Filipa Novotného znovu zvedla rozdíl nad basketbalově magickou hranici (44:33).

Začátek druhé půle zastihl Medvědy přece jen soustředěnější. Zlepšili obranu, v útoku se oni i míč pohybovali mnohem svižněji a několikrát předvedli nápaditý rychlý protiútok. Skóre zápasu tomu odpovídalo (54:37). Ale to by snad nebyli Medvědi, aby si trošku neodfrkli. Projevilo se několika lacinými chybami nebo neproměněnými nájezdy a hosté byli okamžitě zpět (54:45). Až zase v závěru třetí čtvrtiny kolínští hráči zabrali a uklidnili sebe i publikum. Deset vteřin před jejím koncem Predrag Benaček pomocí trenérské výzvy obrátil aut pod domácím košem, původně přisouzený Olomoucku, a kapitán Adam Číž vzal závěr na sebe. S chronometrem v hlavě si počkal na poslední vteřinu a dal koš s faulem (64:50). Medvědi si nechtěli nechat tento zápas utéct a do poslední čtvrtiny vstoupili opět zodpovědně. Po krásné dalekonosné příhře Lukáše Stegbauera na prchajícího Jamari Smitha se jejich náskok opět blížil dvaceti bodům (76:57). Škoda, i tady se nabízelo soupeře takzvaně dorazit, ale to Medvědi odmítli. Hosté ještě za pomoci timeoutu zkusili něco změnit a výrazně náskok Kolína ztenčili, ale na konečnou výhru Medvědů to již nemělo pražádný vliv (82:73). Ovšem mírná pachuť z ne úplně povedeného závěru na této výhře ulpěla. Lukáš Stegbauer si to v pozápasovém krátkém zhodnocení uvědomoval. „Nastoupili jsme velmi dobře a utkání měli od první minuty pod kontrolou. Bohužel jsme naši vinou nechali soupeře vrátit do zápasu. Naštěstí jsme to zvládli, a i když jsme mohli vyhrát o dvacet, výhru o devět bodů bereme.“

fcr

Body Kolín: Smith Jamari Alayae 25, Novotný Filip 23, Číž Adam 11, Redparth Holden Vasic 11, Petráš Jakub 10, Goga Adam 1, Halada Filip 1, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Stegbauer Lukáš 0, Štěpán Dominik 0

Body Olomoucko: Matthews Elbert Clark 15, Butz Jaylen 14, Bailey Adrio Ramone 13, Mc Brayer Dupree 12, Škranc David 12, Žák Dominik 5, Shaver Jr. Marcus 2, Feštr Lukáš 0, Grmolenský Jan 0, Klepač Erik 0, Olbort Lukáš 0, Tkadlec Tomáš 0

STŘELBA 3B. 29/9:24/5 STŘELBA 2B. 42/21:46/25 TH 19/13:10/8 doskoky 46:36 CHYBY 18:20

ROZHODČÍ Hruša Petr, Linhart Tomáš, Dombrovský Filip KOMISAŘ Kapl Antonín POČET DIVÁKŮ 578