Medvědi uhájili domácí tvrz před svitavskými Tury.

16/1/2021

V 19. kole Kooperativa NBL přivítali kolínští basketbalisté na palubovce Geosan arény tým ze Svitav. Podle předsezónních předpokladů mělo být postavení obou týmů v tabulce úplně opačné a v horních patrech se měli nacházet hosté. Ale Medvědi svými skvělými výkony a výsledky staví všechny předpoklady na hlavu. Vždyť zažívají nejlepší základní část od postupu do nejvyšší soutěže v roce 2007. Svitavští, po rozpačitém ligy, také nastartovali své motory a z posledních pěti utkání měli stejnou bilanci jako Kolín, jedna porážka - čtyři vítězství. Dala se očekávat vyrovnaná bitva a to se splnilo do puntíku.

Medvědi povzbuzeni výhrou nad Opavou začali utkání sebevědomě. Dokázali pokrýt ofenzivní snahy soupeře a sami byli v útoku velmi efektivní. Po šesti minutách to bylo o deset (14:4). Trenér hostí reagoval oddechovým časem a podařilo se mu tím kolínský nápor přibrzdit. Naordinoval svým svěřencům zónovou obranu, snad jako by tušil, že se Medvědi nebudou moci v tomto utkání tolik spoolehnout na svůj klenot, trojkovou střelbu. Ale kolínští mají více trumfů a v této fázi utkání to byl kapitán Adam Číž, hrající ve fantastické pohodě. Po deseti minutách vedl Kolín (21:13). Medvědi dál pokračovali ve svém výborném výkonu, a třebaže hosté byli v útoku velmi kreativní a něktreré akce v jejich podání vypadaly snadně, dokázali domácí po čtyřech minutách svůj náskok navýšit (34:18). Možná to bude znít podivně, ale od této chvíle bylo utkání vyrovnané. Medvědi na chvilku vypadli z role, ale po zásahu trenéra oddechovým časem, se do zápasu rychle vrátili. Jaký to je rozdíl, oproti minulým sezónám, kdy kolínští dokázali ztratit i mnohem lépe rozehrané mače. Tentokrát trpělivě odpovídali na každé útočné snažení hostí a drželi konstantní náskok deseti až čtrnácti bodů, v půli (45:32).

Do druhého poločasu vstoupili hosté s odhodláním utkání zvrátit. Neměli co ztratit a to se potom hraje mnohem lépe. Trefovali těžké střely a při obraně přitvrdili na samou hranici únosnosti rozhodčích. Kolínští si zadělali na problém, protože pustili hosty na útočný doskok a nechali rozstřílet jejich elitního střelce Pavla Slezáka. Hosté navíc neustále měnili obranu. Chvíli to byla zóna, aby ji vzápětí nahradili osobkou nebo předskokem. Ale s tím vším si dokázali domácí borci poradit. Adam Číž na rozehrávce okamžitě reagoval na každou variaci a také on měnil rytmus hry podle potřeby kolínského týmu. Navíc přidali Medvědi obrovskou bojovnost. Akce, kdy ležící Jirka Jelínek vybojoval míč proti třem protihráčům, předal ho Teovi Dlugošovi a ten přihrávkou přes celé hřiště vybídl ke snadnému skórování Lee Skinnera, budiž toho důkazem. Ne, Medvědi nechtěli toto utkání pustit ze svých tlap. Po třetí čtvrtině to bylo stále o třináct bodů (64:51). Excelentní hra domácích pokračovala i v poslední části. K Adamovi Čížovi se výborným výkonem přidal Lee Skinner, ale ani další domácí hráči nemlčeli. Důležité trojky zaznamenali Filip Novotný a David Machač. Ten ještě připojil skvělý útočný doskok a do posledních dvou minut šel Kolín s uklidňujícím náskokem (80:67). Závěrečná vabank hra hostí přinesla sice výrazné snížení kolínského náskoku, ale vítězství už si Medvědi vzít nenechali (84:80).

Závěr základní části mají Medvědi pořádně našlapaný. Zbývá jim odehrát ještě čtyři soutěžní utkání a proloží si to dvěma zápasy v Českém poháru s Děčínem.

Body Kolína : Číž 33, Skinner 26, Machač 9, Novotný 9, Dlugoš 3, Jelínek 2, Wallace 2,