BK Opava - BC GEOSAN Kolín 89:94

16/1/2021

Tak to je bomba! Medvědi loupili v Opavě.

Mistrovský Nymburk v Opavě prohrál, Kolín nikoliv! V souboji dvou v současné době nejvytíženějších týmů Kooperativa NBL dokázali Medvědi zužitkovat opavskou nepohodu a v dohrávaném 19. kole zapsali veledůležité vítězství. Natáhli opavským jejich šňůru porážek už na čtyři zápasy, navíc v jejich výsostném domácím prostředí, a sami sobě tak trochu pofoukali bolístku za dva dny starou porážku doma s Děčínem. Celý tým zaslouží za tento výkon absolutorium. Medvědi bojovali možná až za hranicí svých možností a z tohoto společného díla vykrystalizovaly i skvělé individuální výkony. Kapitán Adam Číž vyrovnal hranici střelecké extratřídy 30 body, Jakub Petráš už v pátém utkání po sobě zapsal double-double, a opět zastínil opavského obra Markussona, ale hlavní slovo měl tentokrát Theodor Dlugoš. V rozhodujících fázích utkání vyčaroval několik výborných příher, v poslední čtvrtině dal v pravý čas osm veledůležitých bodů a přidal i závěrečný doskok po poslední neúspěšné opavské střele. Nádherný zážitek, na který kolínští borci a jejich příznivci čekali více než pět let. Naposledy se takto mohli radovat 7.11.2016.

Oba týmy vtrhly do zápasu zhurta, protože oba měly co napravovat. Opava sérii tří venkovních porážek a Kolín nepovedený domácí mač. Na palubovce se strhla velmi pěkná útočná přestřelka, ve které měli Medvědi mírně navrch. Míč jim putoval hbitě z ruky do ruky a dokázali ztrestat několika úspěšnými trojkami opavskou obrannou nedůslednost. Po osmi minutách se to projevilo i na skóre (15:22). Domácí reagovali oddechovým časem a kolínský nástup zpomalili (20:24). Ve druhé čtvrtině pokračovali Medvědi v soustředěném a bojovném výkonu. I po pěti odehraných minutách si udržovali mírný náskok (32:38), ale bohužel je opustilo střelecké štěstí. Přestože brali domácí koš šturmem a zaznamenali několik výborných útočných doskoků, nedokázali míč dostat do obroučky. Opava toho okamžitě využila a do poločasu stav zápasu překlopila na svou stranu (49:47).

Druhou půli začali hráči přece jen o něco obezřetněji a s větším důrazem na obranu. Medvědi možná až moc velkým, protože se, po úvodní dvojce Jakuba Petráše, v útoku nedokázali téměř čtyři minuty prosadit. Naštěstí pro ně ani domácí nijak ofenzivně nezářili, takže když konečně Honza Křivánek utnul střeleckou smůlu, znamenalo to přiblížení jen na tříbodovou ztrátu (54:51). Po dvou trojkách Adama Číže a Filipa Novotného bylo ve dvacáté sedmé minutě srovnáno (59:59). V závěru udržel kolínské na dostřel Pavol Lošonský a dvoubodový minus dával Medvědům naději (68:66). Není jasné, čím to může být, ale čtvrtá čtvrtina Medvědům letos na severu Moravy svědčí. Před pěti dny v ní udolali Ostravu a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Soustředěným výkonem, pozornou a obětavou obranou otáčeli kormidlem utkání. Theo Dlugoš po dvou minutách trojkou poslal Medvědy do vedení (70:72) a za další tři začínalo být domácím ouvej (70:82). Medvědi byli na vlně, ze které je ovšem opavští sundali oddechovým časem. Po něm zabrali a devíti body v řadě si zkusili říci o výhru (79:82). Ale Medvědi už v loňské sezóně dokázali, že koncovky umí sehrát a letos v tom pokračují. Adam Číž a Theo Dlugoš precizními nájezdy udrželi pětibodový náskok a fatální nakonec nebyly ani hloupé ztráty Thea Dlugoše při rozehře a Jirky Jelínka při výhozu, po které se domácí opět dotáhli na tři body (87:90). Opavským viditelně docházely síly. Jediné, co jim pracovalo dobře, byly nervy. A to byl plus pro Kolín. Trojice rozhodčích domácím nebaštila teatrální „flopingové“ pády a nutno zmínit, že celý zápas odřídila s obrovským přehledem. Theodor Dlugoš s Filipem Novotným v závěru naopak své nervy při šestkách udrželi v klidu. A velké kolínské vítězství se stalo skutečností (89:94). J

eden z klíčových mužů v kolínském dresu, Theodor Dlugoš, neskrýval spokojenost ,: „Dnešní zápas hodnotím velmi kladně, když jsme se po nevydařeném utkání s Děčínem herně velice zvedli. Výhra je pro nás velmi cenná, protože jsme prvním týmem, který letos dokázal vyhrát dvakrát s Opavou. A ještě k tomu jsme zvítězili na jejich horké palubovce v nabitém týdnu, kdy odehrajeme čtyři utkání.

Body Opava: Šiřina Jakub 28, Zbránek Filip 16, Kouřil Radovan 14, Švandrlík Jan 14, Klečka Radim 8, Markusson Mattias 6, Dragoun Rostislav 3, Jurečka Luděk 0, Kvapil Miroslav 0, Mička Jan 0, Páleník Juraj 0, Štěpánek Jiří 0

Body Kolín: Číž Adam 30, Petráš Jakub 17, Dlugoš Theodor 15, Jelínek Jiří 9, Lošonský Pavol 9, Novotný Filip 7, Rožánek Robert 5, Křivánek Jan 2, Kosík Lukáš 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0

STŘELBA 3B. 42/12:29/10 STŘELBA 2B. 37/22:47/24 TH 13/9:24/16 doskoky 40:54 CHYBY 21:19

ROZHODČÍ Hruša Petr, Kurz Vlastimil, Jedlička Jiří KOMISAŘ Kapl Antonín POČET DIVÁKŮ 628