SLUNETA Ústí nad Labem – BC GEOSAN Kolín 76:88

9/1/2021

Medvědi vezou po výborném výkonu výhru z Ústí nad Labem.

Domácí zápas se Medvědům proti ústecké Slunetě moc nepovedl. Proto většina kolínských příznivců vzhlížela k odvetě na severu Čech s obavami. Jenže Medvědi dokázali tyto obavy soustředěným výkonem rozptýlit. Mohli nabídnout pět dvouciferných střelců a bojovným a kolektivním projevem odvezli velmi cennou a zaslouženou výhru, která se bude určitě hodit v boji o účast ve skupině A1. Ústí se pro tento duel muselo obejít bez Spencera Svejcara, jednoho ze svých tahounů, ale zbylá čtveřice amerických akvizic byla v plné pohotovosti. Jenže Michal Mareš výborně bránil domácí hvězdu Lamba Autreye a Jakub Petráš pod oběma koši uskákal Delvona Johnsona. To byly jedny ze základních kamenů kolínského úspěchu.

Do utkání vstoupili Medvědi aktivně, vědomi si toho, že nesmějí nechat domácí rozjet, protože by je už taky nemuseli dohnat. Dobrým pohybem a chytrou kombinací větrali ústeckou obranu a to vedlo k úspěšným zakončením. Ani domácí se nenechávali zahanbit a skóre bylo po pěti minutách vyrovnané (11:11). Medvědi ale následně sešlápli plyn, ještě zvýšili své útočné choutky a domácí nedokázali jejich tlaku čelit (15:23). Bohužel po pauze, mezi první a druhou čtvrtinou, na tento výkon nenavázali. Za pět minut zaznamenali jen dva body a domácí, kteří výrazně zvýšili agresivitu a pohyb po celé palubovce, toho jaksepatří využili (33:25). Medvědi se z toho vzpamatovávali velmi těžce, ale přece jen dokázali aspoň trošku bodově kontrovat (40:31). A v závěrečné dvouminutovce přece jen povstali, aby dali sami sobě šanci (43:38). Tuto čtvrtinu Medvědi prohučeli 28:15 a také to byl jediný úsek hry, kdy se domácí hvězda Autrey vymknul Michalově kontrole. Ale ten povedený závěr dával Medvědům naděje do druhého poločasu.

A že to nebyly plané naděje, se ukázalo vzápětí. Medvědi se poučili z předchozích chyb a trpělivou hrou stahovali náskok domácích. Adam Číž svými nájezdy a výhozy rozleptával jejich obranu a volní střelci trestali. Za čtyři minuty už byl Kolín ve vedení (45:46) a dál pokračoval ve zlepšeném výkonu. A to především v obranné fázi, kde už nedovoloval ústeckým snadná zakončení jako ve druhé čtvrtině. Zápas se dostal do vyrovnaného průběhu, kdy se oba týmy rvaly o každý bod (54:54), ale zdálo se, jako by Medvědi měli víc síly a také větší touhu po vítězství. A to se v závěru čtvrtiny potvrdilo (60:65). Poslední část odstartoval za Kolín Kuba Petráš pěti body a Medvědi se dostali do mírně uklidňujícího vedení (64:72). Dokázali ustát nátlak domácích a svůj perně vydřený náskok si pečlivě hýčkali. Třebaže úspěšnými trojkami Medvědi v tomto mači šetřili, ta Adama Číže přišla v pravý čas, aby uklidnil svůj tým do koncovky (69:78). Následně Jakub Petráš proměnil dvě šestky a pod vlastním košem přidal skvělý blok. V samotném závěru předvedl klid a rozvahu Jirka Jelínek. Při čtyřech trestných hodech ani jednou nezaváhal a překvapivá výhra byla v kolínské kapse (76:88). Úspěch na soupeřově hřišti těší vždy dvojnásob a všichni vědí, že v Ústí se nevyhrává snadno. Proto Medvědi zaslouží obrovskou pochvalu. Také Jiří Jelínek neskrýval po utkání spokojenost : „Do Ústí jsme jeli s cílem, vrátit jim domácí porážku. Věděli jsme, že hru Slunety tvoří především Autrey a Johnson, kteří je sice i dnes táhli, ale ostatní se nedostali příliš do hry. Drželi jsme se našeho plánu, snad kromě pěti minut ve druhé čtvrtině, a zaslouženě vyhráli.“

Body Ústí: Autrey Lamb 27, Joseph Kaleb Alejandro 15, Alston Brandon 13, Johnson Delvon 8, Pecka Ladislav 7, Fait Dalibor 6, Haiblík Johan 0, Karlovský Jan 0, Svejcar Spencer  0, Wiesner Matěj 0

Body Kolín: Mareš Michal 22, Číž Adam 18, Petráš Jakub 15, Jelínek Jiří 12, Novotný Filip 12, Lošonský Pavol 4, Křivánek Jan 3, Edogi Tarekeyi Andrew 2, Dlugoš Theodor 0, DuBose Ian Rogers 0, Novák Pavel 0, Rožánek Robert 0

STŘELBA 3B. 37/10:25/8 STŘELBA 2B. 38/18:49/23 TH 13/10:21/18 doskoky 39:52 CHYBY 23:16

ROZHODČÍ Kučírek Martin, Scholze Michal, Bohata Pavel KOMISAŘ Ringsmuth Zdeněk POČET DIVÁKŮ 620