Kolínští Medvědi vezou výhru z Ostravy.

29/12/2020

Dodatečný Vánoční dárek dali kolínští basketbalisté svým příznivcům. Po velmi dobrém výkonu zvítězili v Ostravě v utkání 16. kola Kooperativa NBL. Kdo by si pomyslel, že tam vyhrají o 25 bodů, když v domácím utkání to byla nervy drásající bitva (74:72 pro Kolín)? Ale málo vídaná trojková kanonáda v kolínském podání zajistila dovoz velmi důležitých bodů.

Hned od úvodního rozskoku vsadily oba týmy na ofenzivní pojetí ve snaze přehrát svého soupeře na útočné polovině. Z počátku všechny útoky na obou stranách vedly k úspěšnému zakončení a skóre bylo neustále vyrovnané. Do obranné činnosti se jako první pustili Medvědi. Devante Wallace si připsal zisk a po rychlé spolupráci s Davidem Machačem se Kolín poprvé v páté minutě dostal do vedení (12:15). Hosté i nadále pokračovali ve zlepšené obraně, podpořené dobrým doskokem, a domácí útoky byly ve srovnání s kolínskou lehkostí poněkud těžkopádné a upracované. Do konce první čtvrtiny Medědi svůj náskok mírně navýšili (20:25). V té druhé se kolínský stroj rozjel naplno. Míč putoval rychle z ruky do ruky a volné trojkové střely dokázali Medvědi proložit úspěšnnými podkošovými akcemi. Teo Dlugoš věnoval zvýšenou pozornost domácímu rozehrávači a ostravská hra se rozpadla jako domeček z karet. Poločasové vedení Kolína (31:53) dávalo klid do dalšího pokračování. Bohužel moc velký. I v letošní sezóně má totiž Kolín patent na to, aby udělal z jasně se vyvíjejícího zápasu drama.

Do třetí čtvrtiny vstoupili Medvědi příliš bohorovně a nejspíš i s vědomím, že se jim už nemúže nic stát. Povolili ve svém úsilí a obraz hry se úplně otočil. Domácím se rozehrálo zahraniční dou Waterman, Alleyn a kolínský náskok se začal povážlivě tenčit. Především prvně jmenovaný si v hostující obraně dělal, co chtěl, a mezi Medvědy se nenašel nikdo, kdo by jeho řádění zamezil. Naštěstí pro Kolín se k nim nikdo další z ostravských hráčů nepřidal, protože jinak by to s Medvědy nemuselo dopadnout dobře. V útoku se Medvědi až příliš spoléhali na svúj klenot, trojkovou střelbu, a zpomalili jak pohyb míče, tak i nohou. Výsledková tabule po třiceti minutách hlásila, že nic není rozhodnuto (63:75). V poslední čtvrtině to byl boj o každý míč, o každý doskok, o každý útok. Medvědi si konečně uvědomili, že tento, velmi dobře rozehraný mač, nemusí vyhrát, a vrátili se k tomu, co je zdobilo především ve druhé čtvrtce. Najednou to byl opět ten "starý dobrý" Kolín. Rychlý pohyb v obraně a velká kreativita v útoku. Kapitám Adam Číž potvrdil svou letošní výbornou formu a dovedl svůj tým k jasné výhře. Ale snadné to rozhodně nebylo. Po dvou minutách se domácí ještě více přiblížili (68:75) a ani pět minut před koncem nebylo jasno (76:85). Ale právě v těchto chvílích se ukázala obrovská herní pohoda kolínského kapitána. Společně s Devante Wallacem rázně utnuli domácí snahy o zvrat. Pevná kolínská obrana znemožnila domácím zakončení a díky několika ziskům trestali Medvědi soupeře rychlým protiútokem i postupnými akcemi. Konečný výsledek (85:110) je pro domácí možná trochu krutý, ale Kolín si výhru rozhodně zasloužil. Medvědi, podle výkonů z posledních zápasů překvapivě, dokázali předčít domácí na doskoku, především na tom útočném, ale utkání rozhodla jejich skvělá trojková střelba. Hned sedm hráčů se v této činnosti dokázalo prosadit a s celkovým počtem 19 úspěšných trojek se vyhoupli do čela letošního ročníku v této statistice. V historickém žebříčku nejvyšší soutěže se s tímto výkonem posunuli na 6. místo. Jen dva úspěšné pokusy je dělily od místa prvního. A úspěšnost 48,7% je z říše basketbalové fantazie.

Body Kolína : Wallace 22 (5 trojek), Číž 20 (6), Machač 17 (1), Skinner 15 (1), Novotný 13 (3), Dlugoš 10 (2), Petráš 6, Jelínek 5 (1), Novák 2,