Medvědi rázně utnuli sérii tří porážek.

18/12/2020

Konečně. Po třech porážkách v řadě Medvědi zabodovovali. V 15. kole Kooperativa NBL přivítali na své palubovce Geosan arény BK JIP Pardubice. Hosté nastoupili bez dvou hráčů základní rotace a kolínské to zřejmě ukolébalo. Jako by si mysleli, že vítězství přijde samo. Ale pardubičtí mladíci je především v prvním poločase řádně provětrali a Medvědi museli zapnout naplno. Nakonec z toho byla jasná výhra v zápase, ve kterém se kolínští museli obejít bez Davida Machače.

První poločas se z obou stran odehrál bez obran. Jak už bylo zmíněno, Medvědi přistoupili k utkání poněkud s nadhledem a mysleli si, že to zvládnou "profesorským" přístupem. Bojovní hosté jim ale ukazovali, že to tak snadné mít nebudou. Teprve Tomáš Merta vnesl do kolínské hry potřebnou energii. Nejprve zaznamenal zisk na vlastní polovině a vzápětí na té útočné doslova vydřel ztracený míč z autu. Dokázal tak postupně strhnout i ostatní k energičtějšímu a agresivnějšímu pojetí hry. Filip Novotný trojkou s klaksonem stanovil účet po první čtvrtině (25:19).

Také druhé dějství pokračovalo především podle útočných not. Kolínští pálili za tři body, Jirka Jelínek a Kuba Petráš předvedli několik pohledných podkošových akcí, ale velmi prostupná domácí obrana umožňovala hostům snadné skórování, takže si Medvědi žádný náskok nevytvořili. Teprve v závěrečných vteřinách, které excelentně odehrál Adam Číž, odskočili na osmibodový rozdíl. Domácí kapitán se nejprve skvěle uvolnil po cloně Jakuba Petráše a hosté ho zastavili jen nesportovním faulem. Adam oba trestné hody proměnil a následný útok zakončil úspěšným trojkovým pokusem (50:42).

V poločasové pauze trenér domácím hráčům asi "zvedl mandle", protože ze šaten vyběhl jiný tým. Především v obraně. Hned od počátku nebyli Medvědi líní na krok, výborně dostupovali pardubické hráče a ti najednou nevěděli, co s míčem. Rezultovalo z toho 9 !!! kolínských získaných míčů v této desetiminutovce. A dobrá obranná práce byla podpořena i úspěšným útokem. Kolínští měli ve třetí čtvrtině jen dva úspěšné střelce, ale protože dokázali udržet hosty na šestnácti bodech, výrazně navýšili své vedení (72:56). Těmi úspěšnými snajpry byli Lee Skinner (6 b) a především Filip Novotný (16 b). Po několika bodově chudších zápasech se Filip rozehrál k velkému výkonu.

Do poslední čtvrtiny vstoupili domácí sebevědomě a pokračovali se zlepšenou obranou. V útoku se prezentovali pestrou hrou a ve 36. minutě vedli už víc než o dvacet (82:61). A rozhodli se, utkání si užít. Začali vymýšlet všelijaké parádičky, přecházeli volné střely a především, přestali být bodově úspěšní. Marně je trenér nabádal k poctivé basketbalové práci. Škoda, náskok mohl být ještě vyšší. Ale i tak, kromě výborného výsledku (86:68), lze najít na jejich výkonu další pozitivní ukazatele. Možná to bude znít divně, ale konečně si odpočinul kapitán Adam Číž. Po čtyřicetiminutových porcích v předchozích zápasech, odehrál proti Pardubicím jen 28 minut a ušetřené síly mu jistě přijdou vhod v utkání proti Opavě (22.12., tradičně v 17:45). Do hry se také dostali všichni kolínští odchovanci, nominovaní na utkání a především Lukáš Vacek a Tomáš Merta si zahráli do sytosti. Navíc Lukáš se prezentoval dvěma skvělými bloky. Takže v úterý 22.12. je třeba Opavě vrátit deset dní starou porážku.

Body Kolína : Novotný 25, Číž 20, Skinner 14 (10 doskoků), Jelínek 13, Dlugoš 6, Petráš 6, Wallace 2