Basket Brno - BC GEOSAN Kolín 94:84

12/12/2020

Co naplat, že byli Medvědi domácímu favoritovi, po celých 40 minut vyrovnaným soupeřem. Velkou část utkání měli dokonce i navrch. Ve 14. kole Kooperativa NBL dlouho sahali na palubovce Basket Brno kolínští borci po výhře, ale v závěru měli více sil domácí a body zůstaly v Brně. Ale Medvědi předvedli výborný výkon, za který se rozhodně nemusí stydět.

Od úvodního rozskoku se oba týmy pustily směle do útoku, akce střídala akci, jen s přesnou koncovkou se borci na obou stranách palubovky nedokázali srovnat. Po třech minutách svítil na ukazateli stav 2:2. Medvědi seřídili mířidla o poznání dříve a za další tři minuty se to projevilo (4:11). Teprve poté našli ztracenou mušku i domácí a začal ten pravý boj o každý míč, o každý koš. Závěrečná tříbodová akce Adama Číže znamenala po první čtvrtině vedení Kolína o pět bodů (18:23). I v průběhu druhé desetiminutovky si Medvědi drželi zhruba pěti až sedmibodový náskok a domácí se jim marně snažili dostat na kobylku. Škoda, že některé střelecké pozice kolínských hráčů zůstaly nevyužité. Náskok mohl být větší a Medvědi klidnější. Takhle povolili domácím narůstající tlak, po kterém se brněnští před poločasovou pauzou dostali do vedení (47:46).

Domácí hráče tato obrátka ve skóre nabudila i do třetí části a byli to oni, kdo diktoval tempo a ráz hry. Medvědi nedali několik relativně snadných šoupáků z pod koše, zatímco domácí byli z vymezeného území téměř neomylní. Navíc se kolínští zbytečně nechali rozhodit některými výroky rozhodčích a na bodovém stavu se to projevilo. Tři minuty před koncem čtvrtiny si Brno hýčkalo svůj dosud nejvyšší náskok (64:56). Medvědi si naštěstí uvědomili, že diskusemi s rozhodčími nic nezískají a zase se začali soustředit na basket. Za dvě minuty obrátili desetibodovou šňůrou vývoj utkání (64:66) a dali domácím jasně najevo, že jsou připraveni, popasovat se o výhru. Adam Číž zopakoval svůj tříbodový kousek v závěrečných vteřinách této části a skóre bylo po třech čtvrtinách vyrovnané (71:71). Jenže do poslední části utkání vstoupili lépe hráči Brna. Zpevnili obranu a na útočné polovině se prosazovali mnohem snadněji. Medvědi se na své body strašně nadřeli a tím jim rychleji docházely síly. Ale drželi se stále na dohled. Ještě pět minut před koncem nebylo nic rozhodnuto (81:78). Poté však domácí našlápli k rozhodujícímu náporu a do koncovky si nesli dvouciferný rozdíl (92:81). Unavené ruce kolínských střelců už postrádaly potřebnou přesnost, a také štěstěna se od nich odvrátila, když několik tříbodových pokusů vypadlo z brněnské obroučky. A domácí si svůj náskok pohlídali (94:84). Medvědi mohli sice odejít se vztyčenými hlavami, ale počítá se jen výhra.

Michal Mareš to vše zhodnotil: „Utkání jsme nezačali špatně, místy jsme vedli až o sedm bodů, ale do poločasu se Brnu podařilo vyrovnat. Vstup do druhého poločasu nám nevyšel podle představ. Brno nás donutilo hrát jejich hru. Ještě jsme sice vyrovnali a do poslední desetiminutovky se šlo za vyrovnaného stavu, ale koncovka se povedla lépe soupeři. Odskočili nám a vypracovali si do posledních dvou minut dostatečné vedení na to, aby zápas dovedli do vítězného konce.

Body Brno: Madden Rashad Kytel 24, Bálint Richard 16, Puršl Šimon 14, Marko Roman 10, Körner Richard 9, Půlpán Viktor 8, Mickelson Hunter 7, Krakovič Jakub 6, Jansa Tomáš 0, Nečas Jakub 0

Body Kolín: Číž Adam 22, Petráš Jakub 20, Jelínek Jiří 13, Mareš Michal 13, Novotný Filip 8, Lošonský Pavol 3, Rožánek Robert 3, Křivánek Jan 2, Dlugoš Theodor 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Vacek Lukáš 0

STŘELBA 3B. 24/7:32/11 STŘELBA 2B. 42/30:42/16 TH 18/13:22/19 doskoky 43:36 CHYBY 23:24

ROZHODČÍ Kučírek Martin, Záruba Matěj, Hartig Lukáš KOMISAŘ Paulík Robert POČET DIVÁKŮ 186