Ve znamení trojek a šestek

12/12/2020

SK Slavia Praha - BC GEOSAN Kolín 93:100

Jak těžké je uspět v hale SK Slavia Praha Medvědi poznali již v loňském ročníku, kdy po dramatickém prodloužení padli o dva body. Ve 14. kole Kooperativa NBL na palubovce pražského týmu k podobné zápletce nebylo daleko. Přestože byli Medvědi po celý zápas ve vedení (nejvíce o 17 bodů), minutu před koncem činila rozdíl jen jedna trojková střela. Naštěstí pro Kolín udrželi hráči pevné nervy a tím vypjatý závěr zvládli. Po celou dobu se mohli opřít o výborný doskok, precizní střelbu za tři body (15/30) a trestné hody (23/25). Eliminovali tak dvacet ztracených míčů a domácí útočné snahy, jež vedly k tomu, že slávisté měli o šestnáct střel z pole víc. Oba týmy byly z různých důvodů nuceny před utkáním obměnit sestavu a kolínským se to povedlo asi přece jen o něco málo lépe.

Medvědi vstoupili do zápasu aktivně. Rychlým pohybem míče vytvářeli volné střelecké pozice, které s jistotou proměňovali. Domácí tím byli vcelku zaskočeni a dlouho nedokázali adekvátně reagovat. To se změnilo až po pěti minutách (10:19) a jejich prvním oddechovém čase. Kolín nepolevil, ale Slavia přidala. Několikrát zapresovala rozehrávku Medvědů a zvýšila aktivitu na útočném doskoku. Skóre se začalo dorovnávat (24:27). Úvod druhé čtvrtiny byl opět v režii Medvědů a vlastně to vydrželo celých deset minut. Slávistické zahraniční akvizice se prezentovaly spíše individualistickými výkony, což na kolektivní pojetí Medvědů nestačilo. Oba Adamové, Číž i Goga, vykouzlili několik lahůdkových příher a jejich spoluhráči jimi nepohrdli. Rozdíl začal utěšeně narůstat ve prospěch Medvědů (42:57). Jenže přišla poločasová pauza, a ta tentokrát Medvědům neudělala dobře.

Za tři a půl minuty třetí čtvrtiny zapsali Medvědi jen několik ztrát, body žádné. Naštěstí pro ně Slavia v útoku také úplně nezářila, ale část náskoku domácí přece jen umazali (49:57). Až Adam Číž dvěma trestnými hody a trojkou ukončil kolínské čekání a Medvědi se znovu vzchopili. Vrátili se k tomu, co je do té doby zdobilo a opět vytáhli náskok do dvouciferných čísel (53:69). Oddechový čas Slavie na sebe nenechal dlouho čekat. Ještě chvíli si Kolín držel slušný náskok (58:74), ale samotný závěr byl příznivější pro domácí (65:75). Slavia  v začátku poslední části působila trochu rozpačitě, jako by ji pauza mezi čtvrtinami dostala z tempa. Medvědi měli šanci toho využít k rozhodujícímu úderu, ale nepovedlo se jim to. Za tři minuty dali jen jeden koš z pole a dvě šestky. A přišla domácí sršť. Za půl druhé minuty devět bodů (74:79) a další nervy drásající vyústění duelu bylo na světě. Lodivod Kolína, Predrag Benaček, svým svěřencům při oddechovém čase naordinoval, co mají hrát, jenže domácí hráči cítili šanci a šli po ní (84:87). Hned na to fandům Medvědů pořádně zatrnulo. Filip Novotný při rozehrávce ztratil míč, ale okamžitě zařadil zpátečku, svou chybu ziskem napravil a jeho jmenovec Filip Halada prokázal klid a přesnou ruku (86:92). Dramatickým okamžikům ovšem nebyl konec. Slavia se znovu přitáhla na rozdíl jedné trojkové střely (89:92). Následující útok Medvědi nezakončili, míč skončil v autu a sudí ho přiřkli domácím. Ale Medvědi, jako jeden muž, ukazovali, že to má být obráceně. Trenérská challenge byla úspěšná a Kolín měl novou šanci, kterou Adam Číž využil střelou přes obránce v poslední vteřině útoku. Do konce zbývalo jen pětačtyřicet vteřin a Medvědům to dodalo klid. Lukáš Stegbauer ziskem utnul slávistické útočné choutky, Filip Novotný ukázal jistou ruku při trestných hodech a tentýž hráč byl na konci překonání domácího presu. Slávistické střelecké  trápení nejlépe dokumentovala jejich poslední akce. Kolín svou jubilejní dvacátou ztrátou, při rozehře z pod vlastního koše, nabídl domácím snadné skórování, ale slávisté ani na třikrát netrefili zařízení. Skončilo to faulem na Lukáše Stegbauera, který dvěma šestkami uzavřel zápasový účet (93:100). Zatím se letos Medvědům koncovky povětšinou daří, tak jim držme pěsti, ať to vydrží i nadále.

Dominik Štěpán byl za další výhru rád. „Dnes jsme odehráli důležité utkání proti Slávii.První poločas jsme jasně ovládli a to i díky výborné úspěšnosti za tři body. Ve druhé půli začal soupeř lépe bránit a nutil nás k chybám, které trestal snadnými koši. Naštěstí pro nás jsme v závěru dokázali udržet hlavy nahoře a došli si pro zasloužené vítězství. Děkujeme všem divákům, kteří nás přijeli podpořit a dohnali nás k výhře.“

fcr

Body Slavia: Varner II Lesley Cortez 21, Agravanis Ioannis 16, Okereafor Teddy 16, Thompson Alexander Jacob 16, Shelton Othniel Akeem 11, Pumprla Radek 8, Mareš Michal 3, Jelínek David 2, Mrázek Radovan 0, Olejník Daniel 0, Šťovíček Petr 0

Body Kolín: Novotný 19, Stegbauer 17 (6 doskoků), Číž 16 (8 asistencí), Redparth 12, Halada 11 (6 doskoků), Veljkovič 11 (9 doskoků), Goga 8 (8 asistencí), Štěpán 6, Bošković Zdravko 0, Novák Pavel 0

STŘELBA 3B. 21/8:30/15 STŘELBA 2B. 50/30:25/16 TH 11/9:25/23 doskoky 22:37 CHYBY 23:18