Mikulášská nadílka Medvědů.

6/12/2020

Po výborném výkonu v Děčíně a výhře o „třicet“, přivítali basketbalisté BC Geosan Kolín na své palubovce soupeře ještě těžšího, tým Basket Brno. Jeho hráči byli před tímto zápasem v průběžném pořadí na třetím místě tabulky s bilancí pěti vítězství a dvou porážek. Kolín ovšem o mnoho nezaostával, pouze o jednu porážku navíc, takže se dala očekávat vyrovnaná bitva. Že je letošní sezóna, poznamenaná koronavirem, poněkud zvláštní dokazovaly i okolnosti zápasu.  Přestože se jednalo o teprve devátý kolínský zápas v tomto ročníku Kooperativa NBL, zároveň to bylo již první odvetné utkání. A kolínští měli co napravovat, v Brně po nepovedeném výkonu v prvním kole prohráli o sedmnáct bodů (78:61). Snad jen opravdu velký snílek mohl před utkáním pomýšlet na to, že by Medvědi dokázali zvítězit větším bodovým rozdílem. I přes diplomatické vyjádření hostujícího trenéra a složitosti zápasu v kolínském domácím prostředí, čišelo z jeho hráčů už při rozcvičování obrovské sebevědomí. Taková novozélandská ragbyová „hakka“ v brněnské úpravě. Prostě přijeli do Kolína vyhrát. Jenže se zlou se potázali.

Obě dvě čtvrtiny prvního poločasu probíhaly jako přes kopírák. Nejprve je Kolín zahájil tříbodovou akcí, v prvním případě David Machač trojkovou střelou, ve druhém Lee Skinner košem s faulem a proměněným trestným hodem, aby poté vždy převzali iniciativu hosté a vytvořili si mírný náskok. Kolín se v průběhu obou čtvrtin ve skóre dotáhl, ale závěr patřil hostům. Pokaždé si vytvořili pětibodový náskok, v prvním případě to bylo (17:22), ve druhém (40:45). Po celý první poločas byli hosté lepším týmem, ale nedokázali si vytvořit větší náskok. Medvědi měli problém se zakončením svých útoků. Snad na ně působila nervozita, že s velkým favoritem hrají vyrovnané utkání,a  nedokázali proměnit několik relativně snadným košů. Naštěstí je podržela trojková střelba a v letošní sezóně už tradiční kolínská bojovnost. Také obrana nebyla v prvním poločase špatná, ale co nastalo v tom druhém, předčilo veškerá očekávání.

Kolín vyrukoval s velmi pohyblivou zónovou obranou a za její pomoci definitivně zlikvidoval brněnské sebevědomí. Hostující hráči zpočátku přešli pár střeleckých pozic, zakončovali z těch nepřipravených a jejich jistota byla tatam. Adam Číž, Devante Walace, Filip Novotný a Teo Dlugoš nedávali vydechnout střelcům na perimetru a pod košem úřadovala vysoká hradba, Jirka Jelínek, David Machač, Lee Skinner a Jakub Petráš. Nervozita byla znatelná jak na hostujících hráčích, tak na brněnské lavičce a Medvědi začali pomalu překlápět utkání ve svůj prospěch. Tradičně k tomu přispěly úspěšné trojky, tentokrát z rukou Devante Wallace a Davida Machače a ve 23. minutě se Kolín po delší době opět dostal do vedení (50:49). Od té chvíle se skóre třetí čtvrtiny přelévalo ze strany na stranu, ale na jejím konci dal Jirka jelínek trojkové razítko na kolínské vedení (62:58). V poslední čtvrtině vyvrcholila kolínská obranná práce. Ale nebylo to rozhodně snadné, jak by se třeba mohlo zdát. Nejprve domácí za tři minuty vytáhli svůj náskok na deset bodů (68:58), aby pak další tři minuty nedokázal ani jeden z týmů skórovat. Medvědi v těchto okamžicích vedli své útoky zbytečně složitě, ale naštěstí si včas uvědomili, že v jednoduchosti je síla. Třemi trojkami v řadě odskočili na jasný rozdíl (81:64), ale jak už jsme zmiňovali, rozhodující byla obrana. Za deset minut dovolili skvělí Medvědi brněnskému týmu pouhých šest bodů, jednu šťastnou trojku a tři proměněné trestné hody, a suverénně dokráčeli k výhře (83:64). Výsledek čtvrté čtvrtiny (21:6) hovoří za vše. Jako obvykle to byla týmová práce, ale jedno jméno si zaslouží vyzdvihnout, Jakub Petráš. Ve druhém poločase se Kuba rozehrál k fantastickému výkonu. S ohromnou energií dokázal vybojovat i zdánlivě ztracené míče pod oběma koši, dal rozhodující dva body na 83:64 po spolupráci s Adamem Čížem a vše vyšperkoval třemi fantastickými bloky. Nejprve si smlsnul na reprezentačním pivotu Puršlovi, chvíli na to zabránil ve skórování Joklovi a v závěrečných vteřinách nekompromisní stopkou Blakeovi ubránil kolínský devatenáctibodový náskok. Kdo by to byl řekl, že Kolín bude mít s Brnem ve vzájemných zápasech navrch?

Nyní čeká kolínské Medvědy ta nejtěžší možná dvojkombinace, ve středu 9.12. přivítají Nymburk a v sobotu 12.12. zajíždějí na palubovku Opavy, tedy dva nejlepší týmy současného ročníku.

Body Kolína : Skinner 19 (11 doskoků), Číž 15 (10 asistencí), Machač 15, Wallace 14, Novotný 8, Petráš 7, jelínek 5