BC GEOSAN Kolín - Sluneta Ústí n.Labem 112:108 po 2.pp

5/12/2020

Kdo neviděl, neuvěří

Všechny dosavadní dramatické zápasy v GEOSAN aréně byly slabým odvarem proti tomu, co nabídlo 12. kolo Kooperativa NBL. Neuvěřitelné drama, kdy obě mužstva držela střídavě dirigentskou hůlku. Nejprve bylo nahoře Ústí, aby si Medvědi ve druhé půli řekli o výhru, kterou jim sebral soupeř trojkou v poslední vteřině. I tuplované prodloužení předvedlo zápletku hodnou mistra Hitchcocka. Medvědi v něm již byli na pokraji porážky, ale zázračně vstali z mrtvých, načež před bouřící GEOSAN arénu, jako v dobách gladiátorských her, předstoupil kapitán Medvědů Adam Číž a ukázal, proč je pro Kolín Pan Nepostradatelný.

Ústecká Sluneta přijela do kolínského basketbalového stánku posílena sedmi ligovými výhrami v řadě a její sebevědomí bylo silně citelné. Medvědi se na takové vlně nevezli, ale měli za sebou několik domácích ubojovaných úspěchů. Navíc oba týmy absolvovaly v průběhu týdne náročné cestování a neúspěšné vystoupení v AAC, takže otázka zněla, kdo se s tím dokáže lépe vyrovnat? Od počátku to byli hosté. Medvědi nastoupili utlumení a nedokázali na výkon Ústí reagovat. Hosté byli výborní v útoku i pevní v obraně. Domácí se zachraňovali těžkými střelami. Trojka Kuby Petráše o desku byla toho důkazem. Ale ve chvíli, kdy hosté budovali náskok, přispěchali se svými dalekonosnými pokusy Pavel Novák a Adam Číž a udrželi Medvědy v kontaktu (22:26). Do druhé části nastoupila obě mužstva o poznání svižněji. Rychlou pasáž ovšem ovládla Sluneta (26:36). Jenže Medvědi přidali na bojovnosti a začali svého soupeře nemilosrdně stíhat. Najednou to byli oni, kdo určoval tempo hry. I když jejich střely nebyly vždy přesné, uměli se prosadit na doskoku a stálým tlakem otočili vývoj (45:43).

Třetí čtvrtina nebyla problémovým herním úsekem Medvědů. Naopak, ještě přidali na rychlosti a také důrazu. Adam Goga s Filipem Haladou rozehráli skvělé ofenzivní představení, které vyneslo Medvědy do nejvyššího vedení (67:52). Zamrzí, že to nevydrželo o chvilku déle. Hosté odpověděli osmibodovou šňůrou. Ale do konce čtvrtiny si vzali Medvědi, i díky Lukáši Stegbauerovi a Holdenu Redparthovi, svůj dvouciferný náskok zpět (75:64). Jenže Medvědi se možného vítězství zřejmě zalekli. Za čtyři minuty čtvrté čvrtiny dali jen dva body a hosté se nebezpečně přiblížili (77:72). Nebylo to ani tak zlepšenou ústeckou obranou, jako spíš zpomalením kolínské hry. Navíc nechali rozehrát a rozstřílet hostujícího Lamba Autreye a kolínský divák si mohl ukroutit hlavu, proč takto nehrál vloni v dresu Medvědů? Nakonec Medvědi o svůj náskok přišli definitvně (83:83). Přesto mohli zápas ukončit v řádné hrací době. Díky svému kapitánovi se ve skóre znovu vzdálili. A přišla dramatická zápletka. Za stavu 88:86 proměnil Adam Číž jen jeden trestný hod a dal tím hostům možnost vyrovnat (89:89). Těžkou trojkou s klaksonem se o to postaral ústecký Nichols, který měl do té doby střelbu za tři 0/5. To značí velkého hráče.

Medvědi tím byli viditelně otřeseni a na začátku prvního prodloužení to bylo znát. Sice se ještě chvíli drželi na vyrovnaném skóre, ale hosté, vyrovnáním povzbuzeni, byli mnohem živější (96:101). Rozdíl pěti bodů, v takovémto zápase, minutu před koncem, je dost. Lukáš Stegbauer ale ukázal, že Medvědi se nevzdají za žádného stavu. Míč sice nezískal, ale svou bojovností nahecoval i ostatní. Filip Novotný doskočil nepřesnou kolínskou trojku a načal Medvědí zmrtvýchvstání. A tentýž hráč dalekonosnou trojkou snížil rozdíl na jediný bod (102:103). Dva trestné hody Ústí zvýšily rozdíl na tři, ale právě teď se ukázala chytrost a um Adama Číže. Nejprve hosté prospali jeho zahájení útoku a vzápětí byl při střelbě za tři faulován. A třikrát rozjásal halu (105:105). Ještě nebyl konec. Hosté měli dvanáct vteřin na rozhodnutí, ale Nichols si již své střelecké štěstí vybral. Rázem byli psychicky nahoře Medvědi a využili to dokonale. Navíc hosté nezvolili nejlepší taktiku. Jejich americké perimetrové duo bralo vše pouze na sebe a to proti kolektivnějšímu výkonu Medvědů nestačilo. Jakub Petráš si hned na začátku druhého prodloužení blokem smlsnul na hostujícím rozehrávači, aby tím potvrdil bojovné naladění Medvědů. Ruce střelců na obou stranách byly již unavené a prosazovali se v počátku jen z trestných hodů. To změnil až Adam Číž, který si své dvě poslední trojky schoval na rozhodující chvíle a tím vetknul výhru do kolínských rukou (112:108). GEOSAN aréna bouřila, oslavovala své hrdiny, ale v sobotním, dvakrát nastaveném, večeru nebylo poražených. Tohle byla reklama na basketbal. Adam Goga byl po utkání grogy, ale moc spokojený. „Za mě fanouškovsky jedno z nejlepších utkání dosavadní sezóny. Dnes to mělo vše, plno zvratů, velkých akcí a pro nás šťastný konec. My hlavně musíme navázat na tento výkon a potvrdit ho v dalších zápasech.“

fcr

Body Kolín: Číž Adam 32 (7 asistencí, 10 získaných faulů), Halada Filip 23 (6 doskoků), Goga Adam 13 (6 asistencí), Petráš Jakub 13 (13 doskoků), Stegbauer Lukáš 12 (9 doskoků), Redparth Holden Vasic 9, Novák Pavel 5, Novotný Filip 5, Husták Adam 0, Štěpán Dominik 0

Body Ústí: Nichols Ty 33, Autrey Lamb 22, Pecka Ladislav 16, Váňa František 12, Haiblík Johan 7, Johnson Delvon 6, Nábělek Martin 5, Rowan Maverick  5, Karlovský Jan 2, Maděra Jan 0

STŘELBA 3B. 39/17:37/10 STŘELBA 2B. 43/22:47/31 TH 29/17:27/16 doskoky 50:47 CHYBY 23:26