SLUNETA Ústí nad Labem - BC GEOSAN Kolín 86:97

25/9/2023

16 trojek = výhra v Ústí

Před začátkem nového ročníku Kooperativa NBL téměř všichni prorokovali, že soutěž bude opět velmi vyrovnaná. A 1. kolo to potvrdilo měrou vrchovatou - tři prodloužení, jedno dvojité, jedna výhra o dva body. Do tohoto koloritu pasovala i nedělní dohrávka Medvědů na palubovce ústecké Slunety. Tři a půl čtvrtiny se utkání odehrávalo nesmírně vyrovnaně. A i když z obou stran bylo několik náznaků bodového trháku, žádný se neujal, neboť oba týmy dokázaly soupeřovo vzepjetí vždy utlumit. Ústí táhla nová, hodně diskutovaná, akvizice ze sousedního Děčína, Ty Nichols. Jenže ke smůle domácích to bral většinou hodně na sebe a tak trochu zapomněl rozehrát své spoluhráče. To Medvědi měli ve svých řadách více střelců, což se v závěru ukázalo jako rozhodující. Staronový lodivod kolínských, Predrag Benaček, si tak mohl vychutnat vítězný návrat na lavičku Medvědů.

Za půl minuty prohrávali Medvědi 5:0. Jako by jim trenér nestačil říct, že už se začalo. Naštěstí spánek netrval dlouho a další tříminutový úsek byl v jejich režii (5:10). Sluneta ovšem rychle dorovnala stav a od té chvíle se skóre přelévalo ze strany na stranu. Medvědi se prezentovali vcelku dobrou obranou postupného útoku, ale několikrát si nechali ústecké rychlíky utéct do brejku. V závěru první čtvrtiny pak Filip Halada naznačil kolínské trojkové možnosti. Sám, deseti body v řadě, udržel kolínské vedení (19:22). Druhá desetiminutovka byla bodově nejchudší. Jako by Medvědi najednou nevěděli, kudy k soupeřově koši. A když už se tam dostali, potýkali se s nepřesným zakončením. V obraně jim to ovšem i nadále klapalo, takže náskok domácích necelé tři minuty před koncem nebyl nijak propastný (35:30). V tu chvíli si kolínský trenér vzal oddechový čas a závěr Medvědi zvládli. Sice i s pořádnou porcí štěstí, když Adam Číž a Jamari Smith byli na půlce na hraně hloupé ztráty míče, ale nakonec byl poločasový deficit pouze jednobodový (37:36).

Do druhého poločasu vstoupili domácí přece jen trošku motivovanější. Medvědi ještě chvíli setrvali v útočném útlumu a prvních pět minut třetího dějství vyznělo mnohem lépe pro Ústí (52:44). V tomto okamžiku uchopil taktovku Jamari Smith. Třikrát prohnal trojkový projektil ústeckým košem. Podpořil ho Filip Halada také úspěšnou trojkou a Kuba Petráš skvěle ubránil útok tří na jednoho. Skvostná tříminutovka posunula Kolín do vedení (52:56). Ale Sluneta se nenechala deprimovat a po třiceti minutách nebylo o vítězi pranic rozhodnuto (60:60). Bylo důležité, že začátek poslední čtvrtiny si Medvědi nenechali utéct. Dobře bránili a po čtyřech minutách drželi vyrovnaný stav (65:65). A pak to znovu přišlo. Holden Redparth dvakrát, Adam Goga, Adam Číž a Jamari Smith jednou. Suma sumárum z toho byl do koncovky desetibodový náskok (73:83), který už si Medvědi pohlídali. Domácí se ještě snažili utkání zdramatizovat taktickými fauly, jenže ruce Medvědů byly neskutečně přesné. Z deseti trestných hodů neminuli ani jeden a radovali se z nečekané, ale o to potěšitelnější výhry (86:97).

fcr

Body Ústí: Nichols Ty 41, Pecka Ladislav 15, Dailey Maishe 8, Johnson Delvon 7, Nábělek Martin 7, Žikla David 4, Ross Justin Kahron 2, Váňa František 2, Gabriel Jan 0, Haiblík Johan 0, Karlovský Jan 0, Maděra Jan 0

Body Kolín: Smith Jamari Alayae 29, Halada Filip 27, Redparth Holden Vasic 16, Novotný Filip 12, Číž Adam 5, Goga Adam 4, Petráš Jakub 4, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Stegbauer Lukáš 0, Štěpán Dominik 0

STŘELBA 3B. 23/7:38/16 STŘELBA 2B. 47/24:35/16 TH 22/17:22/17 doskoky 33:39 CHYBY 19:21

ROZHODČÍ Baloun Jan, Scholze Michal, Ulrych Lukáš KOMISAŘ Šikner Roman POČET DIVÁKŮ 710