BC GEOSAN Kolín - BK KVIS Pardubice 87:76

11/2/2023

Medvědi se v Českém poháru popasují o medaile

Co se nepovedlo v Alpe Adria Cupu, dokázali kolínští hráči ve čtvrtfinále Českého poháru. V domácím prostředí GEOSAN arény přetlačili BK KVIS Pardubice a mohou se těšit na účast v Louda Auto FINAL 4. Po dvou letech. A hlavně ukončili sérii čtyř porážek. V souboji dvou zklamaných čtvrtfinalistů z AAC byli po většinu času lepším týmem a v průběhu druhé a třetí čtvrtiny si vybudovali dostatečně velký náskok, který ani polevením v závěru již nedokázali ztratit. Pardubičtí asi ještě měli v hlavách promarněnou příležitost z AAC, kdy si do Spišské Nové Vsi vezli čtrnáctibodový náskok a přesto se zpět vraceli s nepořízenou. Základem úspěchu Medvědů bylo, že Jakub Petráš dokázal vcelku eliminovat pardubického obra Rikiče. Medvědi se také mohli spolehnout na dobré procento trestných hodů a trojek. Pět dvouciferných střelců v kolínském dresu napovídá, že Medvědi nastoupili do utkání dobře střelecky naladěni.

I když začátek zápasu to ani na jedné straně nepotvrdil. Medvědi nedokázali skórovat dvě a půl minuty. Pak však Ondra Šiška vykouzlil dvě famozní přihrávky pod koš na Michala Mareše a Kubu Petráše. Adam Číž se také připojil osvědčenou spoluprací s Kubou Petrášem a za stavu 6:0 si trenér hostí musel vzít oddechový čas. Jeho borci střelecky mlčeli téměř pět minut, ale poté se rozjeli. Během dvou minut už byli ve vedení (10:11) a až do konce čtvrtiny si hýčkali drobný náskok. Ten jim ukrojil Filip Novotný třemi šestkami po faulu při tříbodové střele v závěru (16:18). Druhou část odehráli Medvědi skvěle. Hned zkraje Michal Mareš s Adamem Čížem vypálili úspěšné trojky a otevřeli tím i prostor pro podkošové kombinace. Hosté vůbec nestíhali a pohroma se na ně valila ze všech stran. Minutu před poločasem se náskok Kolína blížil dvaceti bodům (50:32). Mírné polevení v závěru hosté využili k drobnější korekci (52:37).

V začátku třetí čtvrtiny kolínským fandům trochu zatrnulo. Jestli Medvědi v poločasové přestávce zase nespali na vavřínech? Série hostí 0:4 a neschopnost ubránit jejich útok ovšem trvalo jen chvilku. Kapitán Kolína zavelel trojkou, Kuba Petráš blokem smázl hostující snahu o skórování a Medvědi se opět našlápli. Nesportovní faul na Pavola Lošonského v rodícím se rychlém protiútoku potrestali sice jen dvěma trestnými hody, ale i přesto byli dál lepším týmem. Necelé dvě minuty před koncem už disponovali náskokem dvaceti čtyř bodů (71:47). A měli to ještě ty dvě minuty vydržet. Ale oni ne. Považovali utkání za rozhodnuté a podcenili snahu a vůli Pardubic. Trojka v posledních vteřinách čtvrtiny měla pro ně být varováním (74:55). Nebyla. Do poslední části vstoupili Medvědi s pocitem, že už to nějak dohrají, a to byla chyba. Předvedli několik hloupých a zbytečných ztrát a sami sebe dostali pod tlak. Za pět minut už byl jejich náskok poloviční (78:66) a Pardubice se chytly šance. Trojka s klaksonem z nemožné pozice jejich sebevědomí ještě navýšila. Adam Konvalinka reagoval timeoutem a Medvědi si řekli, že tohle pustit nesmí. Zakousli se v obraně a dvě minuty nedovolili hostům ani bodík. Sami sice také neskórovali, ale dostali se znovu do toho správného zápasového rytmu. Přesto se Pardubice ještě víc přiblížily. Těžká trojka Ondry Šišky však dostala Medvědy z nejhoršího a necelé dvě minuty před koncem Medvědi definitivně nápor hostí odrazili. Šestkami v závěru znovu navýšili náskok do bezpečných rozměrů a mohli si vychutnat zasloužené ovace diváků (87:76). Michal Mareš se v závěrečném hodnocení trošku zamyslel. „Nám asi opravdu nevyhovuje, když vedeme v průběhu zápasu větším rozdílem. Pro nás je lepší, pokud prohráváme, nebo je utkání vyrovnané. Pak se umíme zmáčknout a vydat ze sebe vše. Dnešní zápas začal od obou týmů opatrně. Asi na to měly vliv čtvrtfinálové prohry v AAC. Skóre bylo v začátku velmi nízké. Pak se ale oba týmy rozjely. My se dostali do tempa, dávali jsme střely a vybudovali si více než dvacetibodový náskok. Rád bych řekl, že jsme ho drželi až do konce, ale bohužel tomu tak nebylo. Pardubice na nás přitlačily v obraně a téměř nás dohnaly. Naštěstí jsme se v závěru zvedli a zvládli jsme to, za což jsme, i kvůli výborným divákům, rádi.“

fcr

Adam Konvalinka: "Dneska jsme se konečně zmátořili a zlomili sérii co nás teď držela. Prvních pět minut nebylo moc koukatelných, ale bylo to asi tím, že oba týmy jsou nervózní a nemají momentálně očekávané výsledky. My se poté dostali konečně do pohybu, šel nám míč z ruky, trefovali jsme a myslím si, že jsme dnes zaslouženě vyhráli, super postup alespoň do jednoho Final 4 a teď si to půjdeme rozdat o medaile."

Michal Mareš: "Řekl bych, že začátek zápasu byl z obou stran opatrnější, bylo poměrně nízké skóre. Poté jsme se rozjeli, začali jsme lépe bránit, vybojovali jsme si celkem pohodový 20 bodový náskok. Rád bych řekl, že jsme ho udrželi až do konce, ale nestalo se tak. Pardubice na nás začali tlačit, my jsme lacině ztráceli míče a z toho proměnili jednoduché koše. Poté jsme ale zase zapnuli a dokázali jsme zápas dovést do vítězného konce."

Dino Repeša: "Gratuluji hráčům Kolína a trenérům k výhře. Myslím si, že od začátku zápasu hráli lépe než my, byli koncentrovanější, speciálně v útoku. Udělali si vysoký náskok po 20 minutách + 15 bodů. My jsme nedělali dobré fauly, Kolín je kvalitní tým, proměnil i nějaké těžké střely a vedl už o 24 bodů. My jsme poté začali více tlačit, šli jsme na minus 8, ale už jsme neměli víc sil."

Petr Šafarčík: "Začátek nebyl z naší strany úplně špatný, ale potom zase přišel náš výpadek, kdy Kolín odskočil do vedení o 10 a více bodů. My teď nejsme v takové pohodě a rozpoložení, abychom se dostali zpět do takového zápasu. V druhém poločase jsme to alespoň nezabalili, což je takové malé pozitivum, dokázali jsme to trošku zdramatizovat, ale Kolín měl utkání pod kontrolou. My jsme teď dole, asi nejvíc za tuto sezónu a je to jen na nás hráčích, abychom se z toho vyhrabali. Máme před sebou už jen ligovou soutěž a my se musíme zkoncentrovat a věřit, že se to zase obrátí a vrátíme se na tu vlnu, kterou jsme měli před měsícem."

Fotogalerie ze zápasu: zde

Body Kolín: Číž Adam 18, Mareš Michal 16, Lošonský Pavol 13, Šiška Ondřej 13, Petráš Jakub 12, Novotný Filip 8, Jelínek Jiří 5, Křivánek Jan 2, Dlugoš Theodor 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0

Body Pardubice: Švrdlík Kamil 18, Šafarčík Petr 14, Vyoral Tomáš 14, Rikić Robert 11, Neal Nickolas Ralpheal  9, Čolak Mateo 7, Štěrba Jan 3, Burda Matěj 0, Lukeš Adam 0, Novotný Filip 0, Potoček Josef 0, Vrábel Matyáš 0

STŘELBA 3B. 25/11:25/9 STŘELBA 2B. 27/17:38/20 TH 24/20:14/9 doskoky 31:31 CHYBY 18:23