Po dvou těsných porážkách přišla přesvědčivá výhra Medvědů.

12/12/2021

Snadná záležitost? Ale kdepak! Jestli si někdo myslel, vzhledem k postavení obou týmů v tabulce, že Medvědi budou svého soupeře vyučovat, byl na velkém omylu. GBA Fio banka Jindřichův Hradec má díky spolupráci s mezinárodní basketbalovou akademií zajištěn neustálý přísun mladých nadějných hráčů z celého světa. Jejich tým se oproti začátku soutěže velmi proměnil, a především výrazně zlepšil. Navíc se, kvůli těmto hráčským změnám, stává pro soupeře nečitelným a těžko předvídatelným. A tak k utkání 17. kola Kooperativa NBL dorazil do GEOSAN arény tým, který je herně na vzestupu. Medvědi však moc dobře věděli, že po dvou porážkách na palubovkách favoritů musí zabrat. A zabrali.

Začátek byl ze strany Medvědů velmi opatrný. Jako by čekali, s čím na ně soupeř vyrukuje. A ten se nerozpakoval vytasit s agresivní obranou, při které naháněl Medvědy po celé palubovce. Pro domácí to sice nebylo až tak překvapivé, ale přesto jim chvíli trvalo, než se s tím srovnali. Vstup do utkání měli lepší hosté (7:11), ale to už Medvědi pomalu začínali nabírat na obrátkách. Během několika akcí skóre otočili ve svůj prospěch (14:13). Do konce první čtvrtiny se oba týmy ještě několikrát vystřídaly ve vedení. Závěr ale patřil Kubovi Petrášovi, který v poslední vteřině košem s faulem zařídil kolínské vedení (21:20). Od druhé části Medvědi zrychlili hru a především utemovali pořádně svou obrannou hráz. Hosté se snažili prosadit především individuálně a na to kolínští odpovídali kolektivním pojetím (o čemž vypovídá i konečný poměr asistencí 23:10). Po pěti minutách se kolínská změna herního rytmu projevila i ve skóre (34:27). Ale co přišlo vzápětí, vzalo hostům úplně vítr z plachet. Pavol Lošonský je načal sedmibodovým přídělem a k němu se přidal každý, kdo v kolínském dresu nastoupil na palubovku. Obrana neprostupná jako zeď, útok nápaditý a úspěšný. A když náhodou ne, byly v pohotovosti ruce kolínských pivotů. Jirka Jelínek, Pavol Lošonský a Jakub Petráš neomylně sbírali ze vzduchu všechny neúspěšné střely a okamžitě je distribuovali do druhých šancí. Vše poháněl svou energií Róbert Rožánek, takže druhou pětiminutovku této čtvrtiny Kolín vyhrál 21:5. Skvělé! A k odchodu do šaten přidal hostům Adam Číž svou pověstnou trojku (55:32).

Kolínské fandy samozřejmě hned napadlo, zda se tento výrazný náskok zase projeví v herním pojetí Medvědů. Samozřejmě se projevil. Ale až po delší době. Nejprve Medvědi pokračovali ve svém útočném řádění a natáhli rozdíl přes třicet bodů (67:35). A uspokojení se dostavilo. Hosté si vzali oddechový čas a po něm spustili zónový pres, který Medvědům vůbec nechutnal. Okamžitě ukrojili z kolínského náskoku deset bodů (69:47). Na to reagovali kolínští trenéři stejnou taktickou variantou a jindřichohradecký nápor utlumili. Medvědi od té chvíle drželi konstantně zhruba dvacetibodový náskok a nepřipouštěli žádné pochybnosti o tom, kdo dnešní mač vyhraje (82:61). Ale polevili velmi výrazně v obraně. Vždyť za třetí čtvrtinu inkasovali skoro stejně bodů jako za celou první půli. Do poslední části vstoupili Medvědi soustředěně, jen jejich výkon poklesl o nějaký ten rychlostní stupeň níže. Ale naštěstí nepřipustili žádnou zápletku. Spolehlivě si hlídali svůj náskok a drželi hosty ve výrazném odstupu. Těm navíc, vinou agresivnímu pojetí, začali pomalu docházet hráči, když jeden po druhém opouštěli palubovku pro pět faulů. Medvědi si zápas užívali až do konce a především Ian DuBose naznačil své možnosti a schopnosti. Kolínské skóre se vyšplhalo vysoko přes stobodovou hranici (113:88), když Medvědi mohli nabídnout hned šest dvouciferných střelců. Ovšem téměř devadesát obdržených bodů by pro ně mělo být zdviženým varovným prstem, že obranu neradno podceňovat. Jakub Petráš si v závěrečném hodnocení úlevně oddychl: „Bylo to hrozně těžké utkání, především fyzicky. Soupeř má spoustu mladých kluků, kteří hrají rychle a agresivně. Ale myslím, že se nám to vcelku podařilo ubránit, a především jsme si spravili chuť po dvou předchozích prohrách. Moc děkujeme fanouškům za podporu.“

Body Kolína: Lošonský 22 (5 doskoků), Petráš 18 (11 doskoků), Číž 17, Novotný 15, DuBose 13, Mareš 11, Jelínek 9 (7 doskoků), Rožánek 7, Dlugoš 1,