BK Pardubice - BC GEOSAN Kolín 84-71

22/10/2022

Nepovedená třetí čtvrtina rozhodla o prohře Medvědů v Pardubicích

Pardubické haly Medvědům dlouhodobě nesvědčí. A nic na tom nezměnilo ani utkání 6. kola KNBL. Co naplat, že třicet minut ze čtyřiceti byli Medvědi domácím vyrovnaným soupeřem a chvílemi byli i ve vedení. Stačila jedna nemastná neslaná desetiminutovka, a vše bylo rázem jinak. Pardubice po celý zápas ucpaly neprodyšně svou „bednu“ a Medvědi na tento způsob obrany nedokázali najít recept. Domácí je vůbec nepouštěli do nájezdů, natož k zakončení z pod koše, i za cenu faulů. Medvědi házeli téměř dvakrát víc šestek, ale ani to nemohlo vyrovnat tristní procento úspěšnosti dvojkové střelby (27,6%). Ještě ke všemu přišli Medvědi v tom nejklíčovějším okamžiku o svého kapitána a než se tým vzpamatoval z jeho absence, dokázali si domácí hráči vytvořit rozhodující náskok. Určitě nelze pardubického hráče vinit z úmyslu, ale jeho ruka se ve tváři Adama Číže ocitla ve chvíli, kdy tam určitě být neměla. Že se nejednalo o pohlazení, dokládají dva stehy v Adamově obličeji. O to víc překvapuje, že opodál stojící arbitr to neposoudil ani jako faul.

V utkání oba trenéři rozehráli hned od počátku opatrnou partii. Mužstva se zaměřila na obranu a body na obou kontech přibývaly velmi zvolna. Skóre se několikrát překulilo hned na jednu, hned na druhou stranu, ale ve výsledku byli domácí úspěšnější. Medvědy držela především střelba z dálky, protože pod koš je pardubičtí hráči nepustili (19:16). Počátek druhé čtvrtiny Medvědům trošku utekl. Jelikož ale oba týmy servírovaly útočně dietní menu, nebyl pro kolínské problém, držet se neustále na dostřel (27:25). Pauza v závěru, kdy si oddechový čas vybrala světelná tabule, ovšem Medvědům prospěla. Zabrali a dostali se do mírného vedení. Škoda, že neubránili poslední dvoubodový útok domácích. Mohlo to být ještě veselejší (33:36).

Třetí čtvrtina začala přesně tak, jak Medvědi nechtěli. Za dvě minuty Pardubice otočily stav (41:36). Bylo to i díky zranění Adama Číže, které Medvědy notně otřáslo. Sice se ještě vzepjali (43:42), ale pak už domácí nasedli na rychlík a třinácti bodovou šňůrou z něj Medvědům zamávali (56:42).Kolínské útoky byly v těchto chvílích velmi pomalé a těžkopádné. Ostře to kontrastovalo s rychlým pohybem míče domácích hráčů a jejich náskok po třiceti minutách byl uklidňující (59:44). Na Medvědech ležela těžká deka, ale dokázali ji aspoň trochu setřást. Přestože byli domácí hráči na úspěšné vlně a dařilo se jim, na co sáhli, Medvědi zápas neodevzdali. Dál bojovali se soupeřem i s nepříznivým vývojem utkání. Po pěti minutách závěrečné části svým náporem donutili domácího trenéra k time-outu (68:57), kterým Medvědí tlak přibrzdil. Pro konečný účet to bylo dostačující. Medvědi už na závěrečný obrat neměli fyzické ani psychické síly a musí se nechat, že výhra (84:71) zůstala v Pardubicích po zásluze.

Vůdčí roli zraněného kapitána převzal Ondřej Šiška a přestože tým k výhře nedovedl, nemá se za co stydět. Předvedl výtečný výkon, i když spokojeností pochopitelně nezářil, „Rozhodla třetí čtvrtina, ve které nás Pardubice přejely a nám se nedařilo takřka vůbec nic. V útoku nám to pořád skřípe, ale o to lépe musíme bránit, což se dařilo jen první poločas. Pardubice zaslouženě vyhrály, my se musíme poučit z našich chyb a příští zápas předvést lepší výkon.“

Body BK Pardubice: Vyoral Tomáš 19, Rikić Robert 13, Šafarčík Petr 13, Pekárek David 11, Čolak Mateo 8, Štěrba Jan 8, Burda Matěj 6, Švrdlík Kamil 6, Lukeš Adam 0, Potoček Josef 0, Svoboda Michal 0, Vrábel Matyáš 0

Body Kolína: Lošonský Pavol 20, Šiška Ondřej 19, Petráš Jakub 11, Číž Adam 8, Mareš Michal 6, Novotný Filip 3, Jelínek Jiří 2, Křivánek Jan 2, Dlugoš Theodor 0, Slavinskas Džiugas 0

STŘELBA 3B. 31/10:33/11 STŘELBA 2B. 35/22:29/8 TH 16/10:31/22 doskoky 46:39 CHYBY 24:21 ROZHODČÍ Baloun Jan, Pokorný Štěpán, Karafiát Kamil