Adam Číž a Ondřej Šiška řídili výhru Medvědů

30/10/2022

Velmi zajímavé zápletky nabízí úvod letošního ročníku Kooperativa NBL. I díky tomu, že suveréni posledních let z Nymburka v rozjezdu prozatím trochu herně tápou. Dvě porážky v prvních šesti zápasech u našeho polabského souseda dlouho nepatují. A shodou okolností, pokaždé když Nymburk odešel z utkání na soupeřově palubovce poražen, přijeli jeho přemožitelé toto vítězství obhajovat do Kolína. Poprvé to bylo před dvěma týdny, kdy Medvědi přetlačili o jediný bod Děčín. Podruhé tato situace nastala právě v aktuálním 7. kole KNBL. Po skalpu Nymburka dorazili do GEOSAN arény basketbalisté pražské Slavie s touhou udržet se na vítězné vlně. Medvědi byli ale proti. Přestože museli oželet nemocného Michala Mareše, po trochu rozpačitějším začátku, ukázali svou sílu. Velmi dobrým kolektivním výkonem, kdy každý přidal do vítězné skládačky kus basketbalového umu, svého soupeře nakonec udolali. Ale jak je již letos v Kolíně zvykem, o dramatické okamžiky nebyla nouze. V důležitých chvílích se ovšem ukázala velikost osobností v týmu Medvědů. A to bylo pro konečný úspěch rozhodující.

Před zápasové přípravě a radám trenérů Medvědi asi nevěnovali žádnou pozornost. Jak jinak si lze vysvětlit jejich vlažný nástup do utkání.Slávistů bylo všude plno a Medvědi nevěděli, kde jim hlava stojí (0:7). Teprve po dvou a půl minutách zaznamenal Ondřej Šiška první kolínské body. Ale se slávisty to nijak neotřáslo. Dál produkovali svižný basket, na který neměli Medvědi odpověď. Obrana - nic, útok - nic. Po čtyřech minutách (2:11) už to kolínský trenér Adam Konvalinka nevydržel a svolal hráče k oddechovému času.Teprve po něm začal zápas i pro Medvědy. Přesnou střelbou i aktivitou do soupeřova koše se rozjížděli a tímto zlepšeným výkonem změnili jeho průběh(22:20). Druhá čtvrtina nabídla několik zvratů. Nejprve hosté otočili kormidlem utkání (22:24), ale tím Medvědy jen vyhecovali. Míč v jejich rukách putoval velmi rychle a čtyřmi trojkami v řadě to byli oni, kdo se těšil z náskoku(34:26). Trenér hostí reagoval time-outem , a přestože i po něm Medvědi pokračovali v aktivní hře a snažili se o potvrzení náskoku, jejich akce najednou končily jen na soupeřově obroučce. Tyto útočné neúspěchy byly palivem pro slávistické motory, které znamenaly další obrat ve skóre (34:37). A Medvědi museli začínat znovu. V této chvíli už byli však naplno v zápase. Do konce poločasu si vzali vedení zpět (42:37). Škoda závěrečné střely kapitána. Ale bylo to z velmi těžké pozice.

Do třetí části zlepšili Medvědi obranu. Za devět minut jejího průběhu povolili slávistům jen třináct bodů. Adam Číž k tomu přidal dvě trojky a k velkému výkonu se rozehrál Jirka Jelínek. Hostující obrana si s ním nevěděla vůbec rady. S jeho výrazným přispěním se náskok Kolína vyšplhal až na čtrnáct bodů (64:50). Jenže nastalo klasické kolínské letošní uspokojení. Místo aby Medvědi soupeře dorazili, nechali ho nadechnout. Za zbývající minutu dali slávisté sedm bodů, Kolín jen tři, a utkání bylo dál otevřené (67:57). Stíhací jízda slávistů pokračovala i na začátku čtvrtého dějství. Za Kolín na to odpověděli pěknou spoluprací Theo Dlugoš s Pavolem Lošonským, ale náskok Medvědů se pomalu tenčil. Utkání se lámalo. Do jeho průběhu vstoupili rozhodčí častými kontrolami videa. Hra ztratila plynulost a to hostům vyhovovalo více.Čtyři minuty před koncem bylo zaděláno na drama (72:68). Proti byl však Ondřej Šiška. Nejprve zaznamenal veledůležitou trojku a vzápětí obral hostujícího rozehrávače o míč, z nájezdu zakončil (77:68) a uklidnil Medvědy i jejich publikum. Hosté v závěru vsadili na těsnou obranu kolínských střelců, aby na perimetru nechávali volného jen Jakuba Petráše. První trojkový pokus Kuba ještě neproměnil, ale při druhém, po chvilce váhání, už byl přesný a nekompromisní.Slušně zaplněná GEOSAN aréna explodovala. Vítězství bylo blízko (83:71).Medvědi si oddechli. Závěrečný nápor hostí přinesl jen korekci skóre. Těžce vybojovanou výhru už jim slávisté nesebrali (85:76). Vítězství se počítá, ale Medvědi vědí, že výkony z jejich strany mají k ideálu ještě daleko. Důležité je, že si to uvědomují, což potvrdil i jeden z hrdinů, Jirka Jelínek, „Myslím, že to bylo naše zasloužené vítězství. Slavii jsme přeskákali na útočném doskoku, ale naše střelecká potence bohužel nebyla taková, abychom to bodově potvrdili. V utkání jsme měli dva tři hlušší úseky, které nás stály pohodovější průběh. Na to se musíme zaměřit, abychom to eliminovali.“