BC GEOSAN Kolín - BC GGMT Vienna 74:72

25/1/2023

Nádherný Medvědí večer v ALPE ADRIA CUPu

Předzápasové prognózy se potvrdily do puntíku. Do GEOSAN arény přijel tým evropského formátu. Sice trenér Aramis Naglič přivezl jen osmičku hráčů, ale těch nejlepších. Jeho borci předvedli skvělé individuální i týmové dovednosti a Medvědi se dlouho museli cítit jako školáci, protože tým BC GGMT Vídeň vyučoval moderní pojetí basketbalu. Jenže Medvědi se ukázali jako pozorní žáci a v závěru se vzepřeli osudu, který jim hosté třicet devět minut chystali. Kolínští hráči totiž z celé zápasové porce byli ve vedení pouhých 45 vteřin! Ale těch nejdůležitějších. První čtvrtfinálové utkání play-off ALPE ADRIA CUPu na kolínské půdě bavilo a závěrečná Medvědí tečka byla poděkováním sobě i skvělým fanouškům, kteří své hrdiny neúnavně hnali, i když se ne úplně dařilo. Ale vše je teprve v polovině. Odveta za 14 dní ve Vídni bude sakramentsky těžká. Medvědi si však dokázali, že i s takovýmto soupeřem mohou hrát. A nejen to, dokáží ho i porazit.

Hned po úvodním rozskoku ukázal Ondřej Šiška svou chytrost a zmocnil se míče, ale k bodům jeho fígl nevedl. Skóre naopak otevřeli hosté a Medvědi se nestačili divit. Sice určitě věděli, co je čeká, jenže realita byla mnohem drsnější než příprava u videa. Hosté nastoupili velmi sebevědomě a okamžitě si vybudovali respekt Medvědů. To nebyla obrana, to byla „Velká čínská zeď“. A v útoku se, kromě rychlého pohybu míče, hosté neúnavně nabízeli, takže Medvědi vůbec jejich rotaci nestíhali. Marně je trenéři Adam Konvalinka s Filipem Rytinou burcovali, na palubovce byl v začátku jen jeden tým. Borci v bílých dresech se snažili, ale několik trojkových pokusů se jim vykroutilo z obroučky a pod svůj koš je hosté nepustili. Osm bodů za deset minut bylo zoufale málo a trojka Vídně s klaksonem byla dalším potvrzením kolínského zmaru (8:19). Druhou periodu začali Medvědi ziskem Ondry Šišky, při kterém si hostující pivot připsal čtvrtý faul, ale jeho spoluhráče to nikterak nerozhodilo. Vídeň dál kralovala. Medvědi předvedli několik ztrát z nemohoucnosti v útoku a hosté trestali rychlým protiútokem (9:24). Sice Filip Novotný konečně trefil první kolínskou trojku, aby ho vzápětí napodobili Ondra Šiška s Michalem Marešem, jenže zatím to Medvědům nebylo nic platné. Hráči GGMT byli ve svém sebevědomí neotřesitelní a systematicky navyšovali svůj náskok. Těsně před půlí už byl téměř dvacetibodový (23:42). Hosté se zklidnili a považovali první půli za uzavřenou. O minutu dřív, než měli. Za tu krátkou chvíli jim Michal Mareš a Theo Dlugoš dali opět ochutnat trojkovou medicínu a Jirka Jelínek s Džiugasem Slaviskasem sehráli famózně závěrečnou akci vteřinu před koncem. Škoda, že litevský pivot proměnil po faulu jen jednu šestku. Ovšem i tak to bylo do druhé půle nadějnější (30:42).

Druhý poločas začali Medvědi o poznání aktivněji, ale stále to nebylo ono. Trojku Michala Mareše zdevalvovala další zbytečná ztráta při rozehře a za čtyři minuty se na rozdílu skóre téměř nic nezměnilo (37:50). Jen Medvědi už nebyli tolik vyjukaní. Dokázali se soupeřem držet krok a nepustili ho znovu do trháku. Jejich obrana si konečně získávala respekt protihráčů. Na trojku Adama Číže ještě hosté odpověděli stejně, ale dva závěrečné šoupáky z rukou Jirky jelínka a Pavola Lošonského stlačily vídeňský náskok konečně pod deset bodů (46:55). Také poslední čtvrtinu otevřel Michal Mareš další trojkou a Medvědi už byli obezřetnější. Kolínský kapitán tříbodovou akcí přiblížil svůj tým na tři body (52:55). Hosté nápor odrazili a všem kolínským příznivcům následně pořádně zatrnulo. Jakub Petráš si připsal pátý faul. Adam Konvalinka zahlásil oddechový čas a vsadil do závěru na zkušenost „Jelena“ a „Lošiho“. Příští minuty ukázaly, že to byl geniální tah. Sice to chvilku trvalo, než se na palubovce vše urovnalo a hosté toho využili ke svému poslednímu náporu (59:69). Jenže pak to konečně přišlo. Medvědi, hnáni výborným publikem, nasadili ke stíhací jízdě. Za minutu ukrojili sedm bodů z náskoku a time-out si musel vzít vídeňský lodivod. Ovšem rozjetou kolínskou mašinu již nezastavil. Dvě šestky Michala Mareše přiblížily Medvědy na jediný bod. Vzápětí hosté zkazili přihrávku a poslali míč zpět na svou polovinu. Jejich rozehrávač situaci trestuhodně podcenil. Nepřerušil hru, Ondra Šiška se kolem něj prohnal jako vítr a poprvé v zápase poslal Kolín do vedení (70:69). Hosté ještě jednou kontrovali trojkou, ale závěr patřil Medvědům a především Pavolu Lošonskému. Nejdřív vykouzlil akrobatické zakončení, kterým duel znovu vyrovnal. Následně obral hostujícího pivota o míč a nabídl tím Adamu Čížovi rozhodující nájezd. A své galapředstavení ukončil výbornou obranou, když na něj protihráč spáchal útočný faul. Medvědi tak mohli oslavit skvělé vítězství a parádní obrat v utkání, ve kterém ukázali, že i oni jsou velkým mužstvem (74:72). Pavol Lošonský, hrdina posledních okamžiků, si úlevně oddechl. „Buďme rádi za plus dva než mínus šestnáct ☺.  Byl to pro nás důležitý zápas. Všichni jsme viděli, jak se hraje opravdu tvrdý a fyzický basket. Pro nás neskutečná škola a jsem rád, že ve druhé půli jsme i my ukázali, že umíme takto fyzicky hrát. Tento zápas nás může velmi dobře připravit do druhé poloviny sezóny.“

fcr

Body Kolín: M. Mareš 23, O. Šiška 11, A. Číž 8, P. Lošonský 8, D. Slavinskas 7, J. Petráš 6, J. Jelínek 5, F. Novotný 3, T. Dlugoš 3

Body Vienna: J. Rados 18, B. Vujosevic 16, E. Murati 12, S. Savic 10, I. Siriscevic 6, C, Mateo 5, J. Manigat 5, N. Milosevic