Tradice domácích vítězství zůstala zachována

14/12/2022

BC GGMT Vídeň- BC GEOSAN Kolín 116:107

Přestože pokořili stobodovou hranici a zaznamenali klubový rekord v počtu nastřílených trojek (20/32 s 62,5% úspěšností), vrací se Medvědi z Vídně s prázdnou. Do duelu 6. kola ALPE ADRIA CUPu totiž nastoupili ve velmi okleštěné sestavě a bylo to znát především v obraně, kde to častokrát zaskřípalo. Navíc se po celý zápas museli obejít bez klasického rozehrávače, takže tato činnost připadla většinou na benjamínka kolínského týmu, Pavla Nováka, jež se jí zhostil se ctí. Spoluhráči ho v tom nenechali vykoupat a všech šest statečných zaslouží obrovské uznání. Zápas odmakali na 120 %, ale pověstná třešňička v podobě vítězství tomu chyběla. Bohužel kompletní Vídeň byla nad jejich síly. Medvědi však v Hallmann Dome zanechali výborný dojem, a pokud by byli v plném počtu, kdo ví, jak by to dopadlo. Jenže kdyby ani ve sportu neplatí. Velkým pozitivem je první zápas pro Zdravka Boškoviče v dresu Kolína, a zapsaným double-double za 17 bodů a 14 doskoků naznačil, že by mohl být kvalitní posilou.

Při nástupu základní sestavy kolínský divák jistě nevěřícně kroutil hlavou. Filip Novotný, Pavel Novák, Zdravko Boškovič, Milenko Veljkovič, Filip Halada a na lavičce připravený Lukáš Stegbauer. A to bylo vše. Díky tomu trenér Predrag Benaček naordinoval svým svěřencům zónovou obranu, a ta z počátku slavila úspěch. Když k tomu Medvědi přidali trojkovou produkci, nestačili se domácí divit (9:16). Velká škoda, že v těchto okamžicích nedali Medvědi pár šoupáků z pod koše a nedostali domácí pod ještě větší tlak. Ti se z počátečního šoku oklepali, našli slabší místo v kolínské zóně, a když i oni začali pálit za tři, uzmuli vedení pro sebe (29:26). V náporu Vídeň pokračovala i ve druhé čtvrtině. Neomylně se trefovala z pod koše i z trojkového oblouku. Medvědi odpověděli jen šestkami Filipa Novotného a to bylo málo (40:28). Zdálo se, že domácí jsou na koni, ale zdání klamalo. Lodivod Medvědů si vzal time out a po něm se opět začaly dít věci. Filipové připomněli své trojkové umění, pod oběma koši začal řádit Milenko Veljkovi a Pavel Novák se blýskl nádherným blokem. Když Lukáš Stegbauer v poslední minutě první půle trefil další trojku, byl Kolín ve vedení (55:57). Následný útok Medvědi ubránili a sami měli šanci svůj náskok navýšit. Jenže koncovka se nepovedla a domácí je za zbývající tři vteřiny ztrestali trojkou s klaksonem (58:57).

Jako by stín nepovedeného závěru první půle nad Medvědy visel i v začátku té druhé. Přestali dávat volné střely a jejich střelecké sebevědomí pokleslo. Zato domácí byli v laufu a znovu se rozdíl skóre vyšplhal do dvouciferné hodnoty (68:58). Také tentokrát Medvědi našli odpověď. Zabrali v obraně a ještě jednou utkání zdramatizovali. Po šestkách Pavla Nováka se přitáhli na rozdíl tří bodů (72:69). Ale bylo to naposledy. Přestože se Medvědi snažili, v šestičlenné rotaci síly ubývají rychle. A toho dokázali domácí využít. Rychlým pohybem míče si vytvářeli volné pozice, které proměňovali (86:77). V začátku poslední části to Medvědi ještě zkusili, ale několik nepřesných zakončení jejich snahu otupilo. Vídeň si už byla jistá a vcelku poklidně kontrolovala desetibodový rozdíl. Na každou úspěšnou akci Medvědů odpověděli protiakcí, a protože kolínským hráčům se nedařilo soupeře ubránit, neměli jak se ve skóre přiblížit. Oba týmy zakončily zápas ve stylu NBA překonáním stobodové hranice (116:107). Jak už bylo řečeno, Vídeň vyhrála, ale Medvědi si zaslouží velký potlesk.

Pavel Novák by musel asi hodně dlouho přemýšlet, kdy naposledy odehrál plnou porci čtyřiceti minut. „Dát přes 100 bodů, z toho 20 trojek, a utkání i tak prohrát, se stává málokdy.Do dnešního zápasu jsme nastoupili v počtu šesti hráčů a i když jsme soupeři celou dobu vzdorovali, jejich širší rotace rozhodla v náš neprospěch.

Body Kolína: Halada 24 (5 asistencí), Novotný 23 (7 asistencí), Boškoviš 17 (14 doskoků, 7 získaných faulů), Stegbauer 16 (11 doskoků, 5 asistencí), Novák 15 (5 získaných faulů), Veljkovič 12 (6 doskoků),