BC GEOSAN Kolín - KK Škrljevo 66:65

30/11/2022

Už je touděláno, už je to hotovo!

Nelehký úkol, postup ze základní skupiny ALPE ADRIA CUPu si mohou Medvědi odškrtnout. Splněno. Hned při své premiéře v pohárové Evropě se kolínští borci probojovali do play-off. Do slova a do písmene. Dovedla je k tomu výhra o jeden jediný bodík (66:65) v domácím prostředí GEOSAN arény proti týmu KK DepoLink Škrljevo z Chorvatska. Ta se ovšem, jak už výsledek napovídá, v 5. kole základní části AAC, nerodila vůbec snadno a Medvědům i jejich příznivcům, po závěrečném klaksonu, spadl ze srdcí pořádný balvan. Hráči Kolína velkou část zápasu nebyli lepším týmem. Obrana jim vcelku fungovala, ale v útoku se ne a neprosadit. Jako by jim při absenci kapitána Adama Číže ztěžkly ruce i nohy. Nebo že by jim nesvědčila týdenní pauza mezi zápasy? Jejich výkon byl totiž téměr po celých čtyřicet minut malátný a pomalý. Nutno podotknout, že soupeř do Kolína nepřijel pro porážku a Medvědům jejich roli favorita řádně ztížil. Co však Medvědům rozhodně  nechybělo, byla bojovnost. Deset získaných míčů při rozehrávce soupeře to dokazuje. Nenechali se ani deprimovat nepříznivým vývojem utkání. A navíc mají ve svém středu skvělého kapitánova zástupce. Jiří Jelínek všem názorně v praxi předvedl přísloví o té hořící stodole. Jeho um a zkušenosti se projevily, když to Medvědi nejvíc potřebovali.

Hned od počátku se oba týmy potýkaly s nemohoucností v zakončení, která je poté provázela po celé utkání. Ačkoliv se útoky přelévaly ze strany na stranu, nedokázal nikdo z hráčů přesně zamířit. Teprve Džiugas Slavinskas dvěma trestnými hody tuto smůlu protrhl. Ale žádný střelecký koncert se nekonal. Po pěti minutách bylo skóre na obou stranách velmi chudé (3:7). Za Medvědy zavelel na zteč trojkou Michal Mareš a povedený úsek vedl k otočení stavu (13:11). Ovšem bylo to jen na krátko. Hosté si vzali vedení zpět i díky nezdařené poslední akci Kolína (19:20). V úvodu druhé čtvrtiny se poprvé předvedl Jirka Jelínek. Čtyřmi body posunul Medvědy do vedení (25:23), ale opět jen na chvilku. Zase to byli hosté, kteří si stále udržovali mírný náskok.Uměli si pomoc střelbou z dlouhé vzdálenosti a těsně před půlí se mírně utrhli(33:38). Závěrečná tříbodová akce Ondry Šišky však Medvědy přiblížila na rozdíl dvou bodů (36:38).

Začátek druhého poločasu Medvědům nevyšel podle představ.Zaznamenali dvě hloupé ztráty a měli štěstí, že hosté dokázali potrestat jen jednu (36:40). Střelecké trápení obou týmů pokračovalo, ale... . Když to nejde v útoku, pomož si obranou. Toto heslo začali Medvědi naplňovat. Nejprve se zaměřili na hostujícího Jeliče. Za první půli zatížil jejich konto 14 body, ve. druhé už mu povolili jen dva. A na poslední tři minuty čtvrtiny eliminovali ivšechny jeho spoluhráče. Ondra Šiška přispěl v útoku trojkou a po akci Pavola. Lošonského bylo po dlouhé době srovnáno (47:47). Následovaly dva trestné hody stejného hráče a Kolín šel do vedení. V poslední vteřině všem zatrnulo. Střela hostí, z vlastní poloviny, se odrazila od desky do obroučky, a od ní naštěstí ven (49:47). Na úvod poslední čtvrtiny připravili Medvědi další ztrátu, po níž soupeř vyrovnal. Jenže pak to konečně přišlo. Za čtyři minuty povolili hostům jen čtyři body a Jirka jelínek se proměnil v chorvatského kata. Třikrát Medvědi zarotovali míčem v útoku, aby se nakonec pokaždé dostal do Jirkovy ruky z níž přiletěla přesná trojková střela. Hostující trenér si vzal oddechový čas, alena něj mu Filip Novotný odpověděl dalším trojkovým projektilem (61:51). A hostům tekly nervy. Po mírně nepřehledné situaci si žádali posouzení situace jako míč přes půl vinou Kolína, ale sudí je odměnili technickou chybou pro hráče i trenéra. V té chvíli je měli Medvědi dorazit, jenže se tak nestalo.Promarnili několik relativně snadných zakončení a hosté šesti body v řadě zadělali na pořádné drama (62:59). Jejich vzepětí utlumil Pavol Lošonský po příhře Ondřeje Šišky, ale kolínský klid byl ten tam. Hráči Škrljeva se hnali za výhrou. Přestože neměli střelecký klid, útočnými doskoky dál drtili obranu Medvědů. Obranný doskok kolínským nefungoval a hosté hrozili z druhých či třetích šancí. Do poslední minuty šli Medvědi již jen s jednobodovým vedením(64:63). Ondra Šiška nájezdem přiblížil svůj tým k výhře, jenže hosté odpověděli stejným způsobem. Naštěstí to bylo z jejich strany vše. Závěrečnou, trochu krkolomnou, akci už Medvědi ubránili a konečně mohli úlevně vydechnout(66:65). Bylo to znát i na hlasu jednoho z hlavních hrdinů večera, Jirky Jelínka. „V hlavách jsme měli celkem jednoduchou výhru u nich a podvědomě čekali zřejmě lehčí zápas. Oni však kvalitu mají a dnes to jednoznačně potvrdili. My teď chceme vyhrát skupinu. Máme to ve svých rukou.“  Z jaké pozice do vyřazovací části budou tedy Medvědi vstupovat se rozhodne až v posledním utkání proti Komárnu. Doma Medvědi prohráli a je to zatím jejich jediná porážka v AAC. Na konečné rozuzlení si budeme muset počkat do 14. prosince.