BC GGMT Vienna - BC GEOSAN Kolín 93:81

8/2/2023

Brána Final 4 ALPE ADRIA CUPu zůstala Medvědům uzavřena

Dvoubodový náskok, který Medvědi vydřeli v prvním domácím čtvrtfinálovém utkání, se ukázal býti nedostatečným. Porážka o dvanáct bodů zapříčinila, že tým ukončil své premiérové učinkování v evropském poháru a mezi nejlepší čtyři mužstva soutěže nepostoupil. Ale to v žádném případě není ostuda. Medvědi svou první evropskou pouť absolvovali s bilancí 6 výher a 2 porážek, což je na úplného nováčka velmi solidní počin. Cestou nasbírali mnoho zkušeností a ty je, doufejme, posunou výkonnostně co nejvíc vpřed. Oba čtvrtfinálové duely začaly úplně stejně, náporem GGMT Vídeň. Rozdíl byl v tom, že zatímco v Kolíně hráčům rakouského mistra došly síly, v domácím prostředí Hallmann Dome, se to neopakovalo. Přesto Medvědi nesložili zbraně po celých čtyřicet minut a stále byli připraveni využít sebemenšího zaváhání domácích. To, bohužel pro ně, nepřišlo.

Studený odchov, kterým vídeňská hala Medvědy přivítala, nepůsobil nijak přívětivě. Také osvětlení nebyla žádná sláva a možná, že tyto dva faktory jejich výkon v prvních minutách ovlivnily. Než se do provozní teploty zahřáli, bylo v podstatě rozhodnuto. Stokrát si mohli Medvědi opakovat, že začátek je velmi důležitý. Energie, s jakou GGMT nastoupilo, byla zničující. Obrana neprostupná, útok rychlý a nápaditý. Medvědi zastavovali hráče soupeře jen za cenu faulů. Jinak se jim to nedařilo. A to ještě GGMT při šestkách nijak nezářilo. Po třech minutách (13:4) musel Adam Konvalinka sáhnout po prvním oddechovém čase. Ale vůbec to nepomohlo. Domácí dál vládli a dvě minuty před koncem už to bylo rozdílem třídy (28:9). Poté, co se museli vídeňští trochu vydýchat, přišli ke slovu také hosté. Závěrečná trojka Jirky jelínka, vteřinu před sirénou, dala jakous takous naději (32:17). Druhou čtvrtinu zahájili Medvědi dvěmi trojkami Jirky Jelínka a Honzy Křivánka a odstartovali tím kolínskou trojkovou kanonádu. Trenér domácích reagoval pro jistotu time-outem. Ale Medvědi si trefami z dálky otevřeli podkošový prostor a hráli s domácími vyrovnanou partii. Jenže stále měli na soupeře dvoucifernou ztrátu. A stačila sebemenší nekoncentrovanost a domácí svůj náskok ihned navyšovali. Třeba když byl Jakub Petráš v zakončení pod vídeňským košem nemilosrdně sražen. Sudí faul neviděli, ale Medvědi se tím nechali rozhodit a dovolili Vídni snadné zakončení (49:34). Ovšem závěr patřil opět kolínským. Kuba si smečí, po uvolnění Adamem Čížem, zchladil žáhu. Poslední útok měli v rukou domácí, jenže technickým prohřeškem se o něj připravili. 4,8 vteřiny před půlí si vzal míč Michal Mareš a strašně těžkou trojkou s klaksonem stanovil poločasový rozdíl (51:41).

Začátek třetí čtvrtiny byl z obou stran poněkud opatrnější, ale pak se oba týmy rozjeli. Obrany téměř neexistovaly a skóre se natahovalo a smrskávalo podle toho, jak bylo které mužstvo v útoku úspěšné, či nikoliv. Medvědi několikrát stlačili svou ztrátu pod magickou hranici deseti bodů, ale domácí se tím nenechali vystresovat. Pokaždé měli po ruce přesnou střelu nebo úspěšný nájezd. Především stop jumpy rozehrávačů Vídně byly pro Medvědy nebranitelné. Poslední vteřiny třetí čtvrtiny ovládli hráči Vídně. Dopichem si, po nepřesné střele, opět dodali klid (75:62). Medvědi věděli, že mají poslední šanci a do poslední čtvrtiny vstoupili agresvně a důrazně. I když nedali, hnali se za doskokem a znovu atakovali domácí koš. Po krásné akci Pavola Lošonského s Jakubem Petrášem se přitáhli na osm bodů (77:69). Ovšem i tentokrát GGMT nápor odrazilo. Medvědi zkusili střídání osobní obrany se zónovou a ještě jednou, čtyři minuty před koncem, jim svitla naděje (83:74). Dvakrát domácí ubránili, ale dvě své připravené akce trojkou nezakončili. Když vídeňští přečkali tyto horké chvilky, uklidnili se a zápas již ze svých rukou nepustili (93:81). Zklamání bylo na Medvědech patrné a nikomu nebylo do řeči. Postup do Final 4 AAC nebyl zase tak daleko. Nevadí, třeba to vyjde příští rok. Až Jirka Jelínek, zkušený matador, našel pár slov. „Za mě to byl super zápas. Bohužel rozhodla hned první čtvrtina a náš nástup, kdy jsme ztráceli až -19. Čekali jsme fyzický basket, což se potvrdilo do puntíku. Kdybychom takhle, jako jsme zvládli  zbylých třicet minut, hráli KNBL, tak nemáme problém.“

fcr

Body Kolín: J. Petráš 16, J. Jelínek 14, A. Číž 12, J.Křivánek 12, P. Lošonský 9,  F. Novotný 9, M. Mareš 9, O. Šiška 0, T. Dlugoš 0, P.Novák 0, T.Merta 0