KK Dubrava - BC GEOSAN Kolín 79:81

19/10/2022

Medvědí veleobrat a bodová loupež v Záhřebu

Takových scénářů, kdy Medvědi vstoupí do utkání výborně, vybudují si náskok, aby o něj vzápětí přišli a z jasné záležitosti udělali drama, nebo dokonce dobře rozehraný duel prohráli, viděli už příznivci BC GEOSAN Kolín mnoho. Ale ve 2. kole ALPE ADRIA CUPu, v hale SSD Dubrava v Záhřebu, nabídli borci s Medvědem na hrudi úplně jinou zápletku. První poločas patřil z jejich strany k těm méně vydařeným a naopak domácí borci potvrzovali svůj útočný apetit. Rozdíl skóre se těsně před odchodem do šaten vyšplhal na propastných 27 bodů. Ztracený zápas? Ale kdepak. Ve druhé dvacetiminutovce se Kolín nadechl k neuvěřitelné stíhací jízdě, aby v závěru, i s trochou štěstí, oslavil zřejmě svůj největší obrat v historii klubu.

Přestože Medvědi vyrazili do hlavního města Chorvatska s denním předstihem, působili na začátku poněkud ospale. Jako by měli ze soupeře přílišný respekt. V útoku hráli až moc staticky a obrana byla chvílemi děravá jako pravý ementál. Ani domácí zatím nijak netlačili na ofenzivní pilu a proto se jim ve skóre nijak nevzdalovali. Nebýt zbytečné ztráty, ze které Dubrava trefila trojku s klaksonem, byl by rozdíl vcelku přijatelný (21:14). Jenže druhá desetiminutovka byla hrozná, zejména v obraně. Domácí hráči se rozjeli do pravé „jugoslávské“ podoby. Parádičky, fintičky, zadovky, příhry bez dívání a hlavně přesná střelba. S rostoucím skóre se jejich sebevědomí úměrně zvětšovalo. A Medvědi jen koukali. Za pět minut to bylo téměř o dvacet (38:19). Pomohly k tomu i dva nesportovní fauly Kolína, ze kterých Dubrava pokaždé vytěžila maximum. Necelé dvě minuty před koncem byli Medvědi zralí na ručník (53:26). V jejich dresu jedině Holden Redparth dokázal bodově odporovat domácímu tlaku. Pět bodů v závěru dalo Kolínu alespoň maličkou naději (53:31).

Jestliže závěr poločasu kolínské příznivce mírně naladil, začátek třetí čtvrtiny jim iluze zase vzal. Za dvě minuty jen čtyři body domácích. Ale přesto bylo něco jinak. Filip Halada dvakrát zabojoval o míč, až sebou plácl na palubovku. A jeho bojovnost se rozlila mezi všechny Medvědy. Vzali to od obrany a domácí už neměli tolik prostoru k zakončení. Kuba Petráš si několika zákroky zjednal respekt pod vlastním košem a najednou se tam nikomu z chorvatských hráčů nechtělo. Dubrava se také snažila o změnu rytmu a zapresovala kolínskou rozehrávku. Jednou to zafungovalo, ale podruhé už jim Filip Novotný po krásné příhře svého jmenovce Halady pláchl. A Medvědi dál vstávali z mrtvých. Šlo to sice pomalu, ale progres byl znatelný. Velký kus práce v obraně odvedl Lukáš Stegbauer, který byl v těch chvílích snad všude. Přestože domácí točili sestavou, zamkli Medvědi necelé tři minuty před koncem třetí čtvrtiny svůj koš a přiblížili se ještě víc (66:52). Stále to však nevypadalo, že by mohli pomýšlet na vítězství. Jenže po minutě čtvrté desetiminutovky dostaly jejich snahy mnohem jasnější kontury. Pět bodů po ukázkové spolupráci Lukáše Stegbauera s Kubou Petrášem a trojce Filipa Halady znamenalo rozdíl pod deset bodů (66:57). Domácí tahali čas. Většinu útoků zakončovali v posledních vteřinách limitu. Částečně to bylo dáno jejich taktikou, ale částečně také kolínskou obranou. A především byli málokdy úspěšní. To na druhé straně se Filip Novotný dostal do trojkového laufu, a poté co se k němu přidal i Lukáš Stegbauer, byl náskok domácích fuč (73:77). Jen je škoda, že Medvědi svého soupeře nedorazili. Šance na to měli, ale nevyvarovali se několika ztrát a poslední minuta tak byla pouze pro silné povahy (79:79). Nejprve Jamari Smith ztratil v útoku míč, ale svou chybu okamžitě napravil. Zapnul turbo a rychlý protiútok domácích zastavil tím, že přibil míč na desku. Následně Adam Číž ukázal svou chladnokrevnost a driblérské schopnosti. Dvakrát se nechal faulovat, a protože ten druhý přestupek byl již pátý týmový, měl k dispozici dvě šestky. Dal obě. Domácím zbývalo jen devět vteřin a po poradě při time-outu naplánovali poslední akci. Šli si pro výhru. Medvědi to ale dokázali přečíst a těžká trojková střela se odrazila od obroučky. Ovšem trochu šťastně do ruky domácího borce, který s klaksonem z bezprostřední blízkosti zakončoval. Vzduchem však proletěla levačka Jamari Smitha a řekla prodloužení jasné ne (79:81). Kdopak by si po prvním poločase vsadil na výhru Medvědů?

Body Kolína: Redparth 21 (7 doskoků), Novotný 16, Smith 11 (6 doskoků), Halada 9, Petráš 9 (8 doskoků), Číž 8 (6 asistencí), Stegbauer 7,