BC GEOSAN Kolín - Kapfenberg Bulls 91:68

12/10/2022

Historický vstup do Evropy vyšel Medvědům parádně

Lépe to snad ani dopadnout nemohlo. Od chvíle, kdy v létě vyšla najevo informace o tom, že Medvědi budou hrát evropský pohár, se k datu 12.10.2022 upíraly zraky i myšlenky všech basketbalově založených kolíňáků. Úvodní zápas evropského poháru, ALPE ADRIA CUPu, byl očekáván s velkým napětím, neboť to bylo poprvé v historii kolínského basketbalu. A zapíše se do ní velkým písmem. Filmový štáb BC GEOSAN Kolín připravil totiž pro své příznivce vynikající představení. V kulisách GEOSAN arény dokázali režisér, Adam Konvalinka, se svým asistentem režie, Filipem Rytinou, vydolovat z hlavních aktérů, dvanáct borců s Medvědem na dresu, to nejlepší a zinscenovat pro kolínské publikum velmi interesantní spektákl. Výhra Medvědů se ovšem nerodila lehce. Celý první poločas se trápili na obranné polovině a jen díky úspěšnému útoku dokázali se soupeřem držet krok. Rozhodující chvíle přišly mezi 25. a 30. minutou. Medvědi tento úsek hry opanovali v poměru 15:0 a položili základ ke konečnému vítězství. Určitě by se dalo zmínit několik výborných individuálních výkonů, ale hrdinou číslo 1 byl tentokrát na kolínské straně celý tým. Dokladem toho je 24 Medvědích asistencí. Soupeři se sluší složit hold, neboť předvedl velmi dobrý výkon, a zřejmě i užší rotace zapříčinila to, že ho Medvědi ve druhé půli přehráli. Pochvalu si také zaslouží trojice polských sudích, která svým perfektním výkonem dokonale dokreslila středeční kolínský basketbalový svátek.

Mohli si to hráči Kolína opakovat snad tisíckrát, že je to jen basket, stejně jim to nebylo nic platné. Respekt z evropského poháru i ze soupeře byl na nich v začátku utkání patrný. Naštěstí trval jen něco málo přes dvě minuty (0:5). Pak Lamb Autrey dvěma body načal evropskou bodovou statistiku a Medvědi své negativní vlivy definitivně setřásli (6:5). Ale ještě chvilku to trvalo, než se dostali do správné provozní teploty. Hosté je několkrát ztrestali záběhem za obranu a také úspěšnými trojkami. Jenže Kolínu s každou vydařenou akcí stoupalo sebevědomí a především Jakub Petráš s Pavolem Lošonským byli k neudržení (25:21). Úvod druhé části se Medvědům nevydařil. Za tři minuty skórovali jen trojkou Jirky Jelínka a hosté toho uměli využít (28:32). Neustále byli o několik bodů vpředu a Medvědům se je nedařilo zastavit pod vlastním košem. Kolínu se ovšem probudili střelci z dlouhé vzdálenosti, Michal Mareš a Adam Číž, a i díky tomu se drželi neustále v dohledu (46:47). Závěrečná akce hostí, čtrnáct vteřin před poločasem, skončila naštěstí pro Kolín útočným faulem Bulls, a utkání bylo dál naprosto otevřené.

To platilo i na začátku druhého poločasu. Otevřel ho Adam Číž svou další trojkou a Medvědi měli několik šancí, jít do trháku. Ale těmito možnostmi zatím pohrdli. Zlepšili sice obranu, jenže v útoku udělali několik špatných rozhodnutí. Po pěti minutách třetí čtvrtiny bylo skóre stále nerozhodné (55:55). A pak to přišlo. Medvědi najednou zařadili vyšší rychlostní stupeň, na což hosté neuměli zareagovat. Bílá letka ovládla palubovku. Nezastavitelný rychlý protiútok, dvě úspěšné trojky Filipa Novotného a rázem to bylo o deset bodů (65:55). Trenér Bulls reagoval oddechovým časem, ale i ten se minul účinkem. Hned po jeho skončení počastoval hosty další trojkou Michal Mareš. Škoda, že úplný závěr čtvrtiny tuto výbornou kolínskou herní pasáž mírně zdevalvoval (70:58). Hosté stále cítili šanci. Na začátku poslední čtvrtiny to bylo patrné. Hra postrádala dosavadní plynulost a byla poněkud rozháraná. Nebylo divu. Šlo o hodně. Buď Medvědi udrží svůj náskok, nebo se podaří hráčům Kapfenbergu utkání ještě zdramatizovat (73:63). Rozuzlení přišlo po čtyřech minutách. Nejprve Adam Číž, jako správný kapitán, trojkou tým uklidnil. Hostující trenér si vzal opět time-out, aby mu kolínští hráči vzápětí jeho taktické tahy rozcupovali. Filip Novotný skvěle získal míč na pivotovi Bulls, předal ho Ondřeji Šiškovi, který narýsoval téměř přes celé hřiště fantastickou příhru na skórujícího Kubu Petráše. Ten byl při svém zakončení faulován a proměněným trestným hodem vše završil (81:63). Když o chvíli později Michal Mareš obrannou aktivitou přinutil nejlepšího střelce Bulls k pátému faulu a povinnému střídání, bylo o osudu utkání rozhodnuto. Na palubovku se podívali i Tomáš Merta s Pavlem Novákem a druhý jmenovaný prokázal pevnou ruku při trestných hodech. Závěr už Theodor Dlugoš sebevědomě ukočíroval a Medvědi mohli se svými diváky oslavit premiérové vítězství v evropském poháru (91:68). Michal Mareš k utkání řekl : „Čekali jsme fyzicky náročný basket, což se potvrdilo. V první půli jsme se s tím sžívali a zvykali si. Ve druhém poločase jsme už dokázali víc předvádět naši hru. V útoku se nám dobře hýbal míč a důležité bylo, že se všichni dokázali zapojit do hry. Doufám, že se nám to bude dařit i v dalších zápasech, zejména v sobotu proti Děčínu.“

Body Kolína : Petráš 19 (6 doskoků), Číž 18 (5 asistencí), Lošonský 13 (7 doskoků), Novotný 12, Mareš 10, Autrey 9 (6 doskoků, 6 získaných faulů), Šiška 5 (6 asistencí), Jelínek 3, Novák 2,

fcr

Body Kolín: Petráš Jakub 19, Číž Adam 18, Lošonský Pavol 13, Novotný Filip 12, Mareš Michal 10, Autrey Lamb 9, Šiška Ondřej 5, Jelínek Jiří 3, Novák Pavel 2, Dlugoš Theodor 0, Křivánek Jan 0, Merta Tomáš 0

Body Kapfenberg: Greene B. 14, Adamu A. 12, Latkovic M. 10, Carter R. 9, Krstič N. 9, Zapf M. 8, Podany E. 3, Votsch D. 3, Okoro S. 0